Zawód: Doradca finansowy

doradca finansowy

Jaką rolę w domowym budżecie może pełnić doradca finansowy? Ile trzeba zapłacić za jego pomoc? Po co tak naprawdę powstała ta instytucja i jak odróżnić jednego doradcę, od drugiego?

Jak ogarnąć finanse?

Model oparty na oddolnym zarządzaniu finansami gospodarstwa domowego sprawdzał się do momentu, w którym spektrum produktów finansowych było dość wąskie i ograniczało się do wyboru pomiędzy lokatą a kredytem. Zmieniająca się w ostatnich latach sytuacja na rynku bankowym, doprowadziła do powstania szeregu odmian dotychczas dobrze znanych produktów finansowych. Wykorzystanie pełni ich potencjału przez „szarego” obywatela jest w zasadzie niemożliwe, co oznacza konieczność zatrudnienia w tym celu osoby kompetentnej, znającej realia rynku finansów.

Doradca nie równa się doradcy

Zadania doradców finansowych nie ograniczają się wyłącznie do wyboru określonej lokaty. Ich działalność dotyczy różnych produktów finansowych, które są najwłaściwsze ze względu na ekonomiczną sytuację Klienta. Najczęściej to jeden doradca specjalizuje się w określonych instrumentach rynku finansowego. Zdarzają się jednak i tacy specjaliści, którzy „w pojedynkę” obsługują Klientów o szerokim spektrum problemów finansowych.

Inwestycyjny, ubezpieczeniowy, czy finansowy?

Pojęcie doradcy finansowego jest ściśle związane z konkretnym zawodem. Nie jest ono synonimem dla np. doradcy inwestycyjnego (który posiada osobne, licencjonowane stanowisko), ani doradcy ubezpieczeniowego, zajmującego się doborem odpowiednich produktów ubezpieczeniowych. Doradcy finansowi we Wrocławiu nie będą się zajmować np. segmentem inwestycyjnym o ile nie obejmuje on bankowych produktów finansowych, takich jak lokaty, konta oszczędnościowe i rachunki a’vista.

Ile to kosztuje?

Ile kosztuje pomoc doradcy finansowego? Najwięksi gracze na rynku zrzeszający specjalistów w tej dziedzinie nie pobierają żadnych opłat od swoich Klientów. Wynagrodzeniem za ich pracę są wpłaty od podmiotów finansowych (najczęściej banków). Tym samym, doradca finansowy jest osobą przybliżającą Klientom produkty finansowe konkretnego banku. Stąd też jego pensja jest zwykle uzależniona od efektów pracy.

Podsumowując, praca doradcy finansowego opiera się przede wszystkim na doradzaniu Klientom w zakresie rozwiązywania ich problemów finansowych. Niezależnie od zasobu posiadanej przez doradcę wiedzy należy pamiętać, że zawsze jest on doradcą a nie zarządcą czyiś dóbr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *