Zakładasz start-up? Nie zapomnij o podatkach

Start-upy cały czas zyskują na popularności – tą formą prowadzenia firmy interesują się nie tylko osoby działające w sektorach innowacji, ale również młodzi ludzie, którzy po studiach (a czasem nawet w trakcie) chcą zacząć zarabiać na własny rachunek.

Omawiany model jest atrakcyjny przede wszystkim ze względu na swoją „tymczasowość”. Pozwala on w sposób swobodny poszukiwać najlepszego modelu biznesowego, które sprawdzić w przyszłości. Przez wiele osób start-upy określane są mianem biznesów na próbę, co dla wielu początkujących przedsiębiorców może okazać się niezwykle korzystne.

Musimy jednak pamiętać o tym, że w ujęciu podatkowym są to takie same firmy, jak inne. Nie możemy więc zapomnieć o wszystkich obowiązkach podatkowych, które nakładają na nas obowiązujące przepisy. Poniżej wskazujemy kilka istotnych kwestii, o których należy pamiętać zakładając start-upa.

Wysokość kapitału zakładowego

Jeżeli zakładamy spółkę, a tak często się dzieje w omawianym modelu biznesowym, musimy pamiętać o określeniu przyszłego kapitału zakładowego. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ od tej kwoty pobierany jest podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5%. Każda zmiana kapitału zakładowego będzie związana z koniecznością uiszczenia takiej opłaty.

Im jest on wyższy, tym wyższy podatek będziemy musieli zapłacić. Pamiętajmy przy tym, że ustalenie zbyt niskiego kapitały zakładowego może podważyć wiarygodność naszej spółki. Należy więc się tego wystrzegać.

Powiększenie spółki

Przeniesienie udziału w spółce może być odpłatne. W takiej sytuacji osoba, która sprzedaje udziały w spółce otrzymuje stosowny przychód, od którego musi zostać odprowadzony podatek dochodowy w wysokości 19%.

Koszty uzyskania przychodów

W przypadku zakupu rozmaitego wyposażenia, które będzie potrzebne nam w ramach prowadzonej działalności, jego koszt możemy zaliczyć do tak zwanych kosztów uzyskania przychodów, dzięki czemu zmniejszamy wysokość podatku dochodowego.

Niezwykle ważne jest jednak to, aby zorientować się, jakie koszty mogą zostać w ten sposób zaliczone. Często musimy wykazać, że konkretne sprzęty są nam niezbędne do prowadzenia działalności.

A może fundacja?

Jeżeli nie jesteśmy gotowi na uruchomienie pełnoprawnej firmy, możemy pomyśleć o założeniu start-upa w specjalnych fundacjach, zwanych Inkubatorami Przedsiębiorczości. Zazwyczaj działają one przy uczelniach, jednak ich oferta nie jest kierowana wyłącznie do studentów.

Ich działalność opiera się na użyczaniu swojej osobowości prawnej, dzięki czemu możemy na przykład wystawiać faktury VAT. Jednocześnie, tego typu instytucje zapewniają pełną obsługę prawno-księgową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *