Jak zacząć grać na giełdzie? Wirtualnie!

Życie początkującego inwestora giełdowego nie zawsze jest usłane różami. Często bywa tak, że musimy swoje przecierpień, aby w końcu zdobyć umiejętności, które pozwolą nam na uzyskanie konkretnych syków. Jest jednak sposób na to, aby nauczyć się tego bez straty zainwestowanych środków. Z pomocą przyjść nam może bowiem rachunek demo.

Nawet jeśli wydaje nam się, że w sposób odpowiedni przygotowaliśmy się do tego, aby skutecznie grać na giełdzie, nie możemy popadać w samozachwyt. Rzeczywistość często jest bardzo brutalna, weryfikując nasze podejście i wszelkie podejmowane decyzje inwestycyjne. W efekcie często musimy pogodzić się z porażką.

Wszystko to sprawia, że zanim rozpoczniemy grę „na serio”, warto przetestować swoje umiejętności poprzez wykorzystanie rachunku wirtualnego.

Rachunek demo ratunkiem dla początkujących

Demonstracyjna wersja rachunku związana jest z operowaniem wirtualnym portfelem, w którym znajdują się wirtualne środki. Jest to doskonała okazja do tego, aby sprawdzić, jak w rzeczywistości wygląda gra na giełdzie, nie ryzykując przy tym utraty zgromadzonego kapitału.

Oczywiście zdać musimy sobie sprawę z tego, że oferta rachunków wirtualnych, podobnie jak tych prawdziwych, jest różna i zależy od polityki domów maklerskich działających na rynku. Jeżeli chcemy więc zyskać dostęp do naprawdę wartościowej platformy testowej, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

  • Wartość portfela. Z tym bywa różnie. Niektóre platformy zapewniają nam zaledwie 10 tysięcy, które możemy przeznaczyć na wirtualne inwestycje, inne natomiast są bardziej „hojne” i oferują nawet 10 razy więcej.
  • Arkusz zleceń. Bardzo ważna kwestia. Niektóre domy maklerskie nie gwarantują nam bowiem dostępu do wszystkich zleceń, dlatego obsługując rachunek demo nie do końca czujemy się, jakbyśmy grali na prawdziwej giełdzie. Warto więc dokładniej sprawdzić, na jaką swobodę możemy liczyć.
  • Notowania rzeczywiste. W przypadku niektórych platform mamy dostęp do notowań opóźnionych o kilka lub kilkanaście minut.
  • Dostęp do informacji i analiz. Jest bardzo istotny. Każdy dom maklerski powinien umożliwić nam czerpanie wiedzy rynkowej, która ma wpływ na podejmowane przez nas decyzje. Dotyczy to także rachunku demo.
  • Działania. Powinny być oparte o realne transakcje, które są zawierane na giełdzie.

Jak widać, nawet wybór rachunku demo może przysporzyć kłopotów, dlatego warto wybierać instytucje, które zapewniają nam możliwe jak największą swobodę. Bardzo atrakcyjną platformę demo oferuje chociażby dom inwestycyjny Xelion, który w ten sposób zachęca do otworzenia prawdziwego rachunku maklerskiego, o którym możecie przeczytać pod tym linkiem – https://www.xelion.pl/rachunek-maklerski/rachunek-maklerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *