Czy warto wykupić ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Banki, chcąc się dodatkowo zabezpieczyć, bardzo często oferują swoim klientom ubezpieczenie udzielanego kredytu. Warto więc zastanowić się, na czym ono polega i czy rzeczywiście jest warte naszego zainteresowania.

Na wstępie warto zaznaczyć, że warunki ubezpieczenia są zależne od konkretnego banku i jego oferty. W wielu sytuacjach zdarza się tak, że klient ma obowiązek wykupienia takiego świadczenia, w przeciwnym wypadku nie otrzyma pieniędzy.

Co to jest ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Mówiąc w sposób ogólny, jest to forma zabezpieczenia banku i kredytobiorcy. W przypadku wystąpienia sytuacji losowej (utrata pracy, choroba etc.), która uniemożliwia nam spłacenie kolejnej raty kredytu, obowiązek ten jest przenoszony na ubezpieczyciela. To on płaci za nas ratę, dzięki czemu nie musimy martwić się ewentualnymi konsekwencjami.

Z definicji, wydaje się być to bardzo korzystne rozwiązanie, które „uratuje” nas w kryzysowych sytuacjach. Pamiętać należy jednak o tym, że oferty ubezpieczeniowe różnią się między sobą. Zanim więc się na nie zdecydujemy, musimy sprawdzić kilka ważnych kwestii.

Rodzaje ubezpieczeń

Rzadko kiedy przedstawiany jest nam pełen pakiet, który dotyczy szerokiego spektrum ewentualnych wydarzeń mogących mieć wpływ na nasze zdolności spłacania kredytu. Zazwyczaj bank przedstawia nam poszczególne pakiety, na które możemy się zdecydować bądź nie.

Najczęściej oferowane są nam ubezpieczenia od utraty pracy, od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz choroby. Nieco mniej popularne są natomiast świadczenia związane z niskim wkładem własnym czy też utratą wartości nieruchomości. Zanim więc podpiszemy umowę, zastanówmy się, jakie formy ubezpieczenia okażą się dla nas korzystne.

Warunki ubezpieczenia

Ogólne zasady to nie wszystko. Powinniśmy bowiem zaznajomić się również ze szczegółowymi warunkami wykupowanych przez nas świadczeń. W przeciwnym wypadku, możemy płacić za coś, co nas nie dotyczy. Przykładem niech będzie ubezpieczenie od utraty pracy. W wielu przypadkach nie dotyczy ono osób pracujący na umowę zlecenie, dlatego nie są one objęte świadczeniem. Podobnych zasad jest więcej, dlatego zawsze należy dokładnie czytać warunki umowy.

Koszty ubezpieczenia

Nasza czujność musi polegać także na dokładnym sprawdzeniu, ile w rzeczywistości ubezpieczenie będzie nas kosztować. Często banki rekompensują sobie straty wynikające z różnego rodzaju promocji, jakich udzielają kredytobiorcom właśnie poprzez wysokie opłaty za ubezpieczenie. Musimy więc mieć to na uwadze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *