Czy warto inwestować w stare książki?

Wino, antyki, dzieła sztuki, monety – są to przedmioty, w które warto inwestować, ponieważ niosą za sobą unikalną wartość, która w okresie długoterminowym pozwoli nam osiągnąć spore zyski. Czy podobnie jest w przypadku starych książek?

Oczywiście. Co więcej, zainteresowanie starymi pozycjami, na przykład pochodzącymi sprzed II wojny światowej wciąż rośnie. Jeśli utrzymane są w dobrym w stanie, a także są atrakcyjne ze względów czysto literackich, mogą stanowić poważną inwestycję. Musimy jednak pamiętać o tym, że jej wzrost może nastąpić dopiero po kilku latach.

Stare książki należą bowiem do inwestycji długoterminowych. Wymagają więc niezbędnej cierpliwości, która jednak, w większości przypadków, naprawdę popłaca. Oczywiście najbardziej pożądane są tak zwane „białe kruki”, a więc egzemplarze niezwykle rzadkie, które stanowią prawdziwa gratkę dla kolekcjonerów.

Taką książkę możemy sprzedać na specjalnych aukcjach, zbierających wokół siebie prawdziwe tłumy zwolenników starej literatury.

Gdzie szukać starych książek?

Oczywiście dostęp do wspomnianych białych kruków jest mocno utrudniony (w tym właśnie tkwi ich wartość), dlatego naprawdę ciężko wejść w ich posiadanie.

Początkujący inwestorzy powinni więc skorzystać z każdej okazji, by zakupić stare egzemplarze książek. Szczęścia powinniśmy szukać przede wszystkim na niewielkich wyprzedażach, organizowanych przez kolekcjonerów, którzy postanowili pozbyć się swojej kolekcji. Doskonale znają się oni na książkach, dlatego zaproponują nam pozycje naprawdę godne zainteresowania.

Dobrym miejscem, w którym znaleźć możemy takie książki, jest również antykwariat. To prawdziwe skupisko wiekowych książek, z których duża część niesie za sobą unikatowa historię i wartość.

Zakup jakich książek okaże się opłacalny?

Oczywiście nie wszystkie stare pozycje okażą się atrakcyjne pod względem przyszłego zysku. Na wartość książki wpływa bowiem wiele czynników, z których wymienić należy przede wszystkim:

  • nakład – im mniejsza liczba egzemplarzy dostępnych na rynku, tym lepiej. Książki rzadkie sprzedawane są bowiem po najwyższych cenach,
  • numer wydania – największym zainteresowaniem będą cieszyły się pierwsze wydania starych pozycji,
  • rodzaj książki – oczywiście treść również ma znaczenie. Jeśli będzie to powieść wielkiego autora, książka istotna dla historii konkretnych narodów lub pozycja opublikowana w ograniczonym nakładzie, szanse na uzyskanie porządnego zysku wzrosną,
  • stan książki – im lepiej zachowana książka, tym większa może być jej cena.

Kupno i sprzedaż starych książek należą do alternatywnych form inwestowania, których jest oczywiście więcej. Jeżeli nie wiemy, na co przeznaczyć zgromadzony kapitał, powinniśmy skorzystać z usług, jakie gwarantuje nam doradca inwestycyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *