Inwestycja w ropę – czy warto?

Co jakiś czas w mediach przewijają się informacje na temat zmian na rynku ropy. Związane jest to między innymi z sytuacją polityczną na świecie, a także decyzjami gospodarczymi państw tworzących organizację OPEC. Czy w takich warunkach inwestycja w ropę ma sens?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Ciągłe wahania cen ropy mogą być bowiem zarówno korzystne, jak i niekorzystne dla inwestorów. Obok oczywistych zagrożeń, które mogą uszczuplić nasze środki przeznaczone na inwestycję w ropę, przedstawiane są również liczne atuty tej formy pomnażania kapitału.

Eksperci wskazują między innymi na ciągły, dość spory popyt na ropę. Nadal jest ona przecież najważniejszym źródłem energii, wykorzystywanym na całym świecie. W ropę można inwestować na kilka sposobów, co również należy zapisać na plus.

Jak inwestować w ropę?

Jak jednak wyglądają wspomniane sposoby inwestycyjne? W środowisku panuje błędne przekonanie, jakoby rynek ten był zarezerwowany wyłącznie dla wielkich firm i zamożnych inwestorów. Rzeczywistość pokazuje jednak, że w ropę zainwestować może każdy, kto posiada rachunek maklerski. Co więcej, skorzystać możemy z kilku instrumentów.

  • Akcje spółek wydobywczy – forma inwestycji, która wymaga od nas doskonałego rozeznania na rynku i ciągłego śledzenia informacji dotyczących zarówno tych większych, jak i mniejszych przedsiębiorstw. Ceny ich akcji zależą bowiem od cena za baryłkę, zezwoleń na wydobycie, ruchów finansowych czy chociażby prowadzone inwestycje. Musimy operować więc potężną dawką informacji. Wiele ciekawych danych (nie tylko z tej dziedziny) znaleźć można w kategorii komentarze giełdowe Piotr Kuczyński, publikowane na stronie Xelion.pl.
  • ETF – czyli instrumenty związane z kursami indeksów giełdowych. Zmieniają się one w zależności od wartości akcji wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu. Możemy postawić na ETF-y stabilne lub reagujące dynamicznie na zmieniającą się sytuację rynkową.
  • Kontrakty terminowe – umożliwiają zakup sporych ilości surowca, za które płacimy po aktualnym kursie giełdowym. W instrumentach tych występują dźwignie finansowe, dlatego dają możliwość uzyskania sporych zysków (duże jest również ryzyko strat). Wadą tej formy inwestycji jest jednak dość wysoki próg wejścia – transakcje często muszą być związane z zakupem przynajmniej kilkuset baryłek ropy.
  • Certyfikaty – najprostszy sposób związany z zakupem certyfikatów, czyli papierów wartościowych, które są emitowane przez fundusze inwestycyjne. Dzięki temu możemy skorzystać z usług maklera monitorującego rynek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *