W co możemy inwestować?

Chęć pomnażania zgromadzonego kapitału to główny motyw, jaki powinien przyświecać każdemu początkującemu inwestorowi. Jeśli jesteśmy nowicjuszami w temacie inwestowania, w pierwszej kolejności musimy dowiedzieć się, w co możemy zainwestować dostępne środki. Oto główne, choć nie jedyne, opcje, jakie mamy.

Akcje

To pierwsze „produkty” inwestycyjne, po jakie sięgają inwestorzy, którzy rozpoczynają swą przygodę z pomnażaniem kapitału. Z tego względu akcje często stanowią podstawowy składnik portfela inwestycyjnego. Nic dziwnego. Podczas hossy (czyli w sytuacji, gdy na giełdzie obserwujemy długo utrzymujący się trend wzrostu cen papierów wartościowych) pozwalają na osiągnięcie korzystnych zysków.

Z kolei gdy koniunktura się zmienia i mamy do czynienia z bessą, również możemy zarabiać na akcjach poprzez krótką sprzedaż. Oczywiście każda strategia inwestycyjna związana jest z ryzykiem utraty kapitału. Dlatego tak ważna jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego.

Indeksy giełdowe

Zaliczane są do kategorii bezpieczniejszych możliwości inwestowania, stąd też często są rekomendowane początkującym inwestorom. To nic innego, jak „koszyki” akcji największych i/lub najbardziej płynnych spółek z danego kraju, na przykład WIG 20, DAX czy też S&P500. Służą głównie dywersyfikacji portfela, zapewniając tym samym większe bezpieczeństwo inwestycyjne.

Towary i surowce

Rynek towarów i surowców jest niezwykle zróżnicowany, co daje nam szeroką gamę możliwości inwestycyjnych. Zaoszczędzony kapitał możemy pomnażać na wiele sposobów, począwszy od inwestowania w ropę naftową, złoto i brylanty, poprzez wina, kawę i bawełnę, po płody rolne, cukier, a nawet soki.

Warto jednak pamiętać o tym, że każdy towar i surowiec ma swoją indywidualną specyfikację i w zależności od tego, na jakiej giełdzie jest notowany, może być dostępny tylko w wybranych godzinach. Trzeba zatem uważać, aby nie przegapić okazji na dobrą inwestycję. Analizując natomiast rynek surowcowo-towarowy jako całość, można rzec, iż:

  • jego cechą charakterystyczną jest wysoka zmienność,
  • pozwala on w skuteczny i stosunkowo łatwy sposób zdywersyfikować portfel inwestycyjny, a tym samym ograniczyć ryzyko i zwiększyć bezpieczeństwo kapitału,
  • daje możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków dzięki dźwigni finansowej i krótkiej sprzedaży dostępnych dla niektórych instrumentów, z czym oczywiście wiąże się duże ryzyko inwestycyjne, które musi zostać zaakceptowane przez inwestora.

Waluty

Uczestnictwo w obrocie walutami to jedna z najlepszych możliwości dla posiadaczy kapitału, szukających możliwości inwestowania w krótkiej perspektywie czasowej. Dzięki wykorzystaniu mechanizmu dźwigni finansowej mogą oni szybko się wzbogacić. Posiadanie walut w portfelu inwestycyjnym pozwala również na zabezpieczenie innych aktywów, w tym zwłaszcza akcji zagranicznych.

One thought on “W co możemy inwestować?

  1. Najlepiej inwestować w branżę na której się znamy. Inaczej będzie klapa. Taka przestroga dla nowych graczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *