Ubezpieczenie od utraty pracy – czy warto?

specjaliści finansowi

Utrata pracy dla nikogo nie jest łatwa. Musimy wtedy bowiem zmierzyć się z widmem braku zarobków i gorączkowym poszukiwaniem nowego zatrudnienia. Istnieją jednak sposoby, aby jakoś zabezpieczyć się na taką ewentualność.

Mowa o specjalnym ubezpieczeniu od utraty pracy, które zagwarantuje nam stały dochód przez kilka pierwszych miesięcy, kiedy to nie będziemy dysponować stałym źródłem dochodu. Można uznać więc to za pewną formę ochrony, dzięki której w skupimy się wyłącznie na poszukiwaniu zatrudnienia, bez obawy o nasz byt.

Jak działa ubezpieczenie?

Sprawa na pierwszy rzut oka wydaje się być prosta – po prostu wpłacamy odpowiednie składki, a gdy zajdzie taka potrzeba, towarzystwo ubezpieczeniowe zacznie wypłacać nam pewien rodzaj comiesięcznej wypłaty.

Jest to jednak tylko teoria. W praktyce okazuje się to nieco bardziej skomplikowane. Na początku należy zaznaczyć, że ubezpieczenie od utraty pracy nie występuje jako osobny pakiet, który każdy z nas może wykupić. Jest ono oferowane jako dodatek do tradycyjnego ubezpieczenia na życie. W niektórych przypadkach jesteśmy nawet zmuszani taki pakiet wykupić – na przykład podczas zaciągania kredytu hipotecznego.

Drugim problemem wydają się być składki, które do niskich nie należą. W zależności od oferty, wynoszą one kilkaset lub kilka tysięcy złotych rocznie.

Utrata pracy – czy zawsze otrzymamy świadczenie?

Niestety nie. Wszystko zależy bowiem od polityki i oferty ubezpieczyciela. Często na umowach widnieje zapis, iż wspomnianą wcześniej pomoc finansową może uzyskać wyłącznie wtedy, gdy umowa o pracę zostanie rozwiązana z winy pracodawcy. Niekiedy nawet wypłata świadczenia możliwa jest tylko po uzyskaniu odpowiedniego stażu w firmie.

Jeśli spełnimy wszystkie warunki związane z wypłacaniem świadczeń, musimy pamiętać o tym, że będziemy otrzymywali je tylko przez pewien okres. Czasem jest to kilka, innym razem kilkanaście miesięcy. Ubezpieczyciel może również spłacić za nas jedną ratę zaciągniętego kredytu. Jeżeli natomiast chodzi o wysokość otrzymywanego świadczenia, ona również zależy od kilku czynników.

Najważniejsza okaże się oczywiście wysokość płaconej przez nas składki. Wszystko to sprawia, że ubezpieczenie od utraty pracy zalecane jest osobom, które są w stanie płacić odpowiednio wysoka stawki, a także spełnić szereg warunków, które zapisane są w umowie z ubezpieczycielem. Dlatego też, przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto się dokładnie zastanowić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *