Topniejące oszczędności – jak nie dać się inflacji?

Ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące inflacji wskazują, że osiągnęła ona poziom 2,1%, czyli jest o 0,3 punktów procentowych wyższa niż jeszcze na początku bieżącego roku. Jednocześnie stopy procentowe utrzymują się nadal na poziomie 1,5%. Jaki ma to wpływ na nasze oszczędności?

Wyżej przedstawione dane potwierdzają, że obecnie mamy do czynienia z tak zwanymi ujemnymi realnymi stopami procentowymi, co oznacza, że pieniądze, które trzymamy na niskooprocentowanych lokatach bankowych w rzeczywistości tracą na wartości. Dlaczego? Ponieważ za 100 złotych kupimy mniej niż jeszcze kilka-kilkanaście miesięcy temu.

Sytuacja ta może okazać się tym bardziej niekorzystna, gdyż banki obecnie nie kwapią się do podwyższania oprocentowania lokat. Wydawać się może więc, że jest to idealny czas na inwestowanie.

Co zrobić z oszczędnościami?

Jeżeli chcemy, aby zgromadzony przez nas kapitał zarabiał na siebie, możemy zdecydować się na wyciągnięcie ich z lokat bankowych. Nie zalecamy jednak przenoszenia całych kwot. Pamiętać musimy bowiem o tym, ze lokaty w bankach są bardzo bezpieczne – ryzyko utraty kapitału jest minimalne. Za to bezpieczeństwo płacimy właśnie zwiększoną inflacją.

Zawsze jednak możemy pokusić się o przeznaczenie części zgromadzonej kwoty na inwestycje. Na co warto się zdecydować?

  • Akcje – możemy inwestować w nie samodzielnie lub zdecydować się na rachunek maklerski, który będzie obsługiwany przez specjalistę. Oczywiście istnieje mnóstwo strategii inwestycyjnych, które skupiają się na minimalizowaniu ryzyka lub zwiększanie ewentualnych zysków.Możliwości jest sporo, jednak zawsze należy pamiętać o tym, że ryzyko podczas handlowania akcjami istnieje zawsze. Konieczna jest więc dokładna obserwacja i analiza danych rynkowych. Znaleźć można je chociażby w komentarzach porannych Piotra Kuczyńskiego – Głównego Analityka Xelion. Publikowane są one pod tym adresem – https://www.xelion.pl/analizy/komentarz-poranny.
  • Nieruchomości – ten rodzaj inwestycji wymaga od nas większego nakładu finansowego, jednak można śmiało stwierdzić, że jest to stosunkowo bezpieczny sposób na lokowanie kapitału.
  • Fundusze inwestycyjne – możemy zdecydować się również na jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, które są formą zbiorowego inwestowania. O ewentualnym zysku decyduje strategia obrana przez osobę zarządzającą wybranym przez nas funduszem. Z pewnością jest to dość bezpieczna forma inwestowania.

Wymienione wyżej sposoby pozwolą pomnożyć zgromadzone środki. Liczyć możemy na zdecydowanie większe zyski niż w przypadku lokat bankowych. Wyższe jest jednak również ryzyko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *