Czy sztuczna inteligencja zmieni sposób inwestowania?

Niesłabnący rozwój samouczących się komputerów dostrzegalny jest od kilku lat. Umożliwiają go rosnące wydatki na ten cel, postęp technologiczny, a także coraz potężniejsze moce obliczeniowe, które są wykorzystywane przez firmy z różnych sektorów.

Przedsiębiorstwa wydające najwięcej na prace rozwojowo-badawcze są obecnie niezwykle atrakcyjne pod względem inwestycyjnym. Doradztwo inwestycyjne coraz częściej wskazuje bowiem na to, że sztuczna inteligencja staje się kluczowa dla rozwoju wielu sektorów gospodarki. Dzieje się tak, ponieważ dziedzina ta powoli „tanieje”.

Związane jest to przede wszystkim z szerszą dostępnością tak zwanych komputerów kognitywnych (samouczących się). Coraz więcej firm może sobie na nie pozwolić, a to właśnie one są podstawą rozwoju wielu sektorów. Wszystko to sprawia, że analiza potężnych baz danych, a także realizacja zaawansowanych projektów jest możliwa dla podmiotów, które jeszcze kilka lat temu mogły o tym tylko pomarzyć

Sztuczna inteligencja – sposób na inwestycje

AI wykorzystywana jest w branżach, które do tej pory nie kojarzyły się z możliwościami stosowania tak zaawansowanych technologii. Przykładem tego mogą być chociażby firmy proponujące pożyczki online.

Wiele z nich korzysta z zaawansowanych algorytmów potrafiących o wiele szybciej analizować ogromne bazy danych, które służą do oceny zdolności kredytowej klientów. Co więcej, sztuczna inteligencja już niedługo będzie mogła zostać wykorzystana po to, aby ocenić potencjalne zachowanie pożyczkobiorców w przyszłości.

To jednak tylko jeden przykład na to, jak AI może zmienić strategię rozwojową firmy i sposób jej funkcjonowania. Już teraz trwają pracę nad tym, aby tę zaawansowaną technologię wykorzystać chociażby do przygotowywania wielkich, inteligentnych baz danych chorób, które zdecydowanie ułatwiłyby pracę lekarzom. W sposób skuteczniejszy mogliby oni „pobierać” niezbędne dane na temat chorób czy pacjentów i wykorzystywać je do leczenia szczególnie skomplikowanych schorzeń.

Internetowy rynek książek, telewizja online, medycyna, bioinżynieria, turystyka, marketing – to wyłącznie kilka branży, w których w coraz większym stopniu wykorzystuje się sztuczną inteligencję. Wszystko to sprawia, że stanowi ona obecnie swoistą podstawę rozwojową. To zaś jest dobrą informacja do inwestorów, którzy dysponują coraz szerszych wachlarzem sposobów na lokowanie swojego kapitału. Pamiętać należy jednak o tym, aby nie przegapić okazji i nie wejść w daną branżę zbyt późno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *