Szanse i zagrożenia związane z inwestowaniem na NewConnect

NewConnect, czyli rynek nieregulowany prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, powstał z myślą o młodych, dynamicznie rozwijających się firmach, które poszukują kapitału, aby finansować swą działalność i wdrażać nowatorskie projekty. Czy jest to rynek równie atrakcyjny dla inwestorów?

Ponadprzeciętne zyski

Głównym bodźcem, który zachęca inwestorów do lokowania swego kapitału w akcje na NewConnect, jest perspektywa osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków. Na rynku działają bowiem przedsiębiorstwa o wysokim potencjale wzrostu, które nie mogąc spełnić wymogów stawianych przed nimi przez rynek regulowany GPW, szukają alternatywnych możliwości pozyskiwania środków.

Kapitał pochodzący od inwestorów New Connect pozwala młodym przedsiębiorstwom prężnie się rozwijać i implementować innowacyjne pomysły. Na rynku nie brakuje firm reprezentujących nowoczesne sektory gospodarki, takie jak: IT, telekomunikacja, eko-energia czy biotechnologia, i posiadających wysoką dynamikę wzrostu, co zachęca do kupna akcji.

Wysokie ryzyko straty

NewConnect polecany jest głównie doświadczonym inwestorom. Chociaż działające na rynku przedsiębiorstwa dają szansę na osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków, ciążą na nich mniejsze obowiązki informacyjne w porównaniu z wymogami, jakie stawia się przed spółkami notowanymi na GPW.

Nie oznacza to oczywiście, że są one całkowicie pozbawione kontroli instytucji państwowych, jednak z uwagi na mniejszą ilość danych przekazywanych do publicznej wiadomości, inwestowanie na NewConnect jest obarczone większym ryzykiem niż na rynku regulowanym. Dla inwestora problemem może okazać się również niska płynność, która jest cechą charakterystyczną alternatywnego systemu obrotu akcjami.

Rodzi to trudności z wyjściem z inwestycji. Może się bowiem okazać, iż na zakupione akcje nie znajdziemy kupca. Wynikiem niskiej płynności są również znaczne wahania kursów dostępnych na rynku walorów. Dla niektórych inwestorów to pożądana okoliczność. Pozwala bowiem na uzyskanie wysokich stóp zwrotu. Gwałtowne zmiany cen potwierdzają jednak wysokie ryzyko inwestowania na NewConnect i spekulacyjny charakter rynku.

Jak zacząć inwestować na NewConnect?

Inwestowanie na rynku alternatywnym NewConnect niczym się nie różni od inwestowania na GPW. Aby móc składać zlecenia kupna i sprzedaży akcji, inwestor musi posiadać konto maklerskie, za pośrednictwem którego będzie zawierał wszelkie transakcje. Rachunek można założyć przez Internet, co pozwala ograniczyć do minimum formalności i czas spędzony poza biurem. Potrzebujemy bowiem jedynie dowodu osobistego i numeru NIP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *