Jak skutecznie inwestować w startupy?

Nawet najciekawszy pomysł na biznes może nie zostać zrealizowany z uwagi na brak środków finansowych. Dzięki inwestowaniu w startupy nie tylko wspieramy realizację innowacyjnych projektów, ale również możemy liczyć na ponadprzeciętne zyski. O czym należy pamiętać, inwestując w rozwój młodych spółek?

Ponadprzeciętny zwrot – kusząca przesłanka

Wizja osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków to główna zachęta, która sprawia, że inwestorzy interesują się lokowaniem swych środków w startupy. Do ich wyobraźni przemawia również brak prowizji i opłat związanych z rozpoczęciem inwestycji, dzięki czemu ewentualny zysk nie zostanie pomniejszony.

Co więcej inwestowanie w startupy pozwala na wdrażanie na rynek nowatorskich produktów i usług, co byłoby niemożliwe bez zaangażowania środków z zewnątrz. W ten sposób inwestor daje szansę przedsiębiorcy na realizację jego innowacyjnego pomysłu, który wypełni nisze rynkową, przynosząc ponadprzeciętne zyski.

Zagrożenia, które trzeba brać pod uwagę

Podstawowa zasada inwestowania mówi jednak, iż każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Nie inaczej jest w przypadku startupów, które kuszą ponadprzeciętnymi zyskami. Inwestor musi mieć na uwadze to, że lokowanie kapitału w młode i innowacyjne pomysły niesie za sobą wysokie ryzyko częściowej, a nawet całkowitej utraty środków.

Nie tylko wizja porażki inwestycyjnej zniechęca inwestorów do finansowania startupów. Dla wielu problematyczny okazać może się długi horyzont inwestycyjny, trwający od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Wszystko zależy od tego, jak zaawansowane są prace nad innowacyjnymi produktami czy usługami. Jeżeli jest to jedynie pomysł (bez prototypu), to zanim dojdzie do jego wdrożenia na rynek, może upłynąć kilkanaście miesięcy.

Jak uniknąć porażki inwestycyjnej?

Wybierając startup, warto kierować się własnym doświadczeniem biznesowym. Dzięki temu inwestor nie tylko będzie mógł zaangażować się osobiście w rozwój firmy poprzez swe usługi doradcze, ale również łatwiej mu będzie ocenić potencjał przedsiębiorstwa.

Nowatorski pomysł i idealny biznesplan mogą okazać się niewystarczające, aby firma odniosła sukces, przynosząc oczekiwane zyski. Wiele zależy bowiem od kadry zarządzającej. Odpowiednio zmotywowany, mający określone kompetencje i zorientowany na sukces zespół to jeden z najistotniejszych czynników wpływających na powodzenie biznesu.

Jeżeli chcemy zainwestować swe środki w innowacyjny projekt, a nie do końca wiemy, jaki konkretnie startup wybrać, powinniśmy zwrócić się o pomoc do fachowców. Na stronie www.xelion.pl znajdziemy nie tylko użyteczne porady, ale również skorzystamy z profesjonalnego wsparcia doradców inwestycyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *