Jak rozpocząć inwestowanie za granicą?

Nie wszyscy chcą ograniczać się wyłącznie do warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, dlatego postanawiają szukać szczęścia także poza granicami naszego kraju. O czym powinniśmy pamiętać decydując się na inwestycje zagraniczne?

Opłaty

W pierwszej kolejności powinniśmy znaleźć dom maklerski, który umożliwi nam dostęp do giełd zagranicznych. Na szczęścia, krajowy rynek jest pełen podmiotów, których oferty na taką działalność pozwalają. Należy jednak podkreślić, że oferta zagraniczna nieco różni się od krajowej.

Związane jest to przede wszystkim z nieco wyższymi prowizjami, które pobierane są w przypadku każdego zlecenia. Pod tym względem, oferta rynkowa jest bardzo zróżnicowana. Poszczególne domy maklerskie pobierają od 0,2 do powyżej 1 procenta za każde zlecenie. Co więcej, wprowadzają one minimalne kwoty, jakie możemy przeznaczyć na konkretne dzianie (wynoszą one od kilku do kilkudziesięciu euro).

Jednak nie tylko prowizje od zleceń maklerskich należy zapisać po stronie kosztów. Niektóre podmioty pobierają również opłaty za samo prowadzenie rachunku. Wszystko to sprawia, że przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto dokładnie sprawdzić oferty działających domów inwestycyjnych.

Kursy walut

Podczas realizowania inwestycji zagranicznych, na rachunku maklerskim nadal operujemy złotówkami, które są następnie przeliczane po aktualnych kursach. Zawsze musimy mieć więc świadomość, że wartość konkretnych zleceń będzie różna.

Wszystko to sprawia, że ogromne znaczenie ma analiza aktualnych notowań giełdowych, zwłaszcza w przypadku dużych inwestycji. Oczywiście zawsze możemy otworzyć konto inwestycyjne w instytucji zagranicznej.

Notowania

Poza standardowymi opłatami, a także ciągłym ryzykiem kursowym, musimy pamiętać o tym, że często dostęp do notowań giełd zagranicznych jest dodatkowo płatny. Często związane jest to z wykupieniem stosownych abonamentów, które są przez nas opłacane każdego miesiąca.

Należy wiec zastanowić, czy zależy nam na usługach naszego domu maklerskiego czy może chcemy szukać niezbędnych informacji giełdowych na własną rękę, korzystając chociażby z wielu tematycznych serwisów internetowych.

Inwestowanie na giełdach zagranicznych otwiera nam dostęp do zupełnie nowych możliwości, które nabierają znaczenia zwłaszcza w przypadku realizacji strategii długoterminowych. Śmiało można więc powiedzieć, że gra jest warta świeczki. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni, czy warto się tym zainteresować, możemy skorzystać z usług profesjonalnego doradcy. Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać frazę doradztwo inwestycyjne warszawa (lub inne miasto), by zyskać dostęp do wykazu wszystkich działających na rynku firm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *