Jak poprawić historię kredytową?

Ubiegając się o kredyt, musimy zdać sobie sprawę z tego, że bank będzie chciał prześledzić naszą historię kredytową. Najważniejszą informacją w tym przypadku jest tak zwany scoring, który pobierany jest Biura Informacji Kredytowej.

W BIK-u znajdują się wszystkie historyczne dane na temat naszych wcześniejszych zobowiązań kredytowych. Ich liczba, terminowość (lub jej brak) spłacania rat, a także rodzaj instytucji, w których staraliśmy się o pomoc finansową – wszystko to składa się na wspomniany scoring, czyli punktową ocenę wiarygodności kredytowej.

Jak nietrudno się domyślić, im więcej punktów otrzymamy, tym lepiej. Decydują one nie tylko o  ewentualnym zaakceptowaniu przez bank wniosku kredytowego, ale również o parametrach samego kredytu. Wysoki scoring przełożyć się może więc na dużo korzystniejszą ofertę, co ma ogromne znaczeni zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych. Z drugiej jednak strony, może także przyczynić się do ograniczenia naszych możliwości kredytowych, nawet pomimo stosunkowo wysokich dochodów.

Co zrobić, by scoring był jak najwyższy?

Wszystko to sprawia, że warto zadbać o utrzymanie wysokiej zdolności kredytowej. Są na to przeróżne sposoby.

  1. Spłacaj raty w terminie

Jest to oczywiście najlepsza metoda na to, aby scoring w BIK był wysoki. Jeżeli jednak zdarzy nam się przegapić termin spłacenia kolejnej raty, nie powinniśmy panikować. Wszelkie zaległości do 30 dni nie wpływają bowiem na ocenę zdolności kredytowej.

  1. Liczba kredytów również ma znaczenie

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że liczba zobowiązań w rozmaitych bankach czy innych instytucjach finansowych przekłada się na scoring – jeżeli będzie ich dużo, może on poważnie zmaleć. Dlatego też warto zastanowić się, czyli kolejny „szybki kredyt” rzeczywiście ma sens.

  1. Brak zobowiązań także jest szkodliwy

Z drugiej strony, historię kredytową trzeba na czymś oprzeć. Jeżeli wiec w BIK-u nie znajdą się żadne informacje o naszych wcześniejszych zobowiązania, punkty w ogóle nie zostaną naliczone. W przypadku planowania zaciągnięcia kredytu hipotecznego, warto więc zaciągnąć wcześniej mały kredyt, na przykład poprzez zakup czegoś na raty. Ich regularna spłata pozwoli zbudować pozytywną historię kredytową.

  1. Nachalność nie popłaca

Na scoring wpływa również liczba zapytań kredytowych w bankach. Jeżeli więc złożymy wniosek o kredyt w zbyt dużej liczbie banków, nasza ocena spadnie.

  1. Karty kredytowe i debety na kontach to też zobowiązania!

Bank udzielający kredytu sprawdza naszą zdolność w sposób całościowy – analizuje więc także debety na kontach osobistych oraz limity na kartach kredytowych. Wszystko to należy więc odpowiednio kontrolować, aby nie wpłynęło negatywnie na nasz scoring.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *