Podatek od darowizny – czy można go uniknąć?

W polskim prawie podatkowym istnieją zapisy pozwalające nam uniknąć obowiązku zapłaty podatku od darowizny. Z tej możliwości nie mogą jednak skorzystać wszyscy – jeśli natomiast znajdujemy się w grupie uprzywilejowanej, nadal musimy pamiętać o konieczności spełnienia istotnych wymogów.

Na początku warto wspomnieć o grupie, w której znajdują się osoby posiadające prawo do całkowitego zwolnienia od konieczności zapłaty omawianego podatku. Spośród nich należy wymienić:

  • współmałżonków – co ważne, musza być to obecni współmałżonkowie,
  • rodzeństwo,
  • zstępnych – mowa o córce, synu, wnukach i prawnukach,
  • wstępnych – mowa o ojcu, matce i dziadkach,
  • macochę i ojczyma,

Wszystkie te osoby mogą uniknąć konieczności opłaty podatku od darowizny. Należy pamiętać o tym, że w sytuacji, gdy darowizna jest niższa niż kwota 9637 złotych, faktu otrzymania darowizny w ogóle nie musimy zgłaszać. To samo tyczy się przekazania na podstawie aktu notarialnego. W innych sytuacjach, należy zgłosić się do odpowiedniego urzędu skarbowego

Zwolnienie od obowiązku zapłaty podatku – jak wygląda procedura?

Nie jest ona specjalnie skomplikowana. Wszystko opiera się na odpowiednim zgłoszeniu do urzędu skarbowego. W przypadku otrzymania pieniędzy, musimy wypełnić formularz SDZ2 oraz dostarczyć dowód dokonania przelewu bankowego lub przekazu pocztowego. Co bardzo ważne, darowizna musi zostać przekazana w formie przelewu lub przekazu – otrzymanie gotówki nie jest bowiem zwolnione z omawianego podatku.

W przypadku nabycia praw majątkowych lub własności rzeczy, należy zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego. Cała procedura musi zostać zrealizowana najpóźniej 6 miesięcy po dniu, w którym otrzymaliśmy darowiznę.

Jeżeli tego nie zrobimy, darowizna będzie podlegała opodatkowaniu na zasadach przypisanych pierwszej grupie podatkowej.

Warto pamiętać o tym, że zwolnienie od obowiązku opłaty podatku od darowizny nie jest objęte żadnym limitem związanym z otrzymaną kwotą czy konkretnymi przedmiotami. Mimo wszystko, bardzo często zapominamy o fakcie zgłoszenia uzyskania darowizny bądź celowo nie kierujemy się do urzędu skarbowego. Pamiętajmy jednak, że takie działanie prędzej czy później może nam przysporzyć kłopotów oraz obciążyć nasz budżet.

W najbliższej przyszłości na stronie nasze-zyski.pl pojawiać się będą kolejne wpisy z dziedziny podatkowej. Warto więc regularnie nas odwiedzać.

One thought on “Podatek od darowizny – czy można go uniknąć?

  1. Bardziej skomplikowana sytuacja jest, gdy chcemy przekazać teściom, wtedy chyba tylko pozostaje podwójna darowizna (mąż -> żona -> teściowie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *