Oszczędzamy na rachunkach

Domowy budżet obciążany jest na wiele sposobów. Ogromne znaczenie ma to, co kupujemy, jednak większość naszych zarobków pochłaniają rachunki. Czy da się coś zrobić, aby były one mniejsze?

Hasło „rachunki” u wielu powoduje przyspieszone bicie serca. Prąd, gaz, woda, telefon, telewizja kablowa, ubezpieczenie – wszystko to pochlania sporą ilość pieniędzy, które mogłyby zostać przeznaczone na inne, bardziej przyjemne cele.

Niestety, od rachunków nie możemy uciec. Musielibyśmy zamieszkać w lesie lub ograniczyć się wyłącznie do świeczek i wody ze studni bądź rzeki. Jeżeli więc nie zamierzacie w taki sposób zmienić swojego życia, powinniście pomyśleć nad sposobami, które pozwolą Wam ograniczyć wielkość środków pochłanianych przez konieczność opłaty rachunków. Tych zaś jest co najmniej kilka.

Świadome zakupy

Jak nietrudno się domyślić, ogromną część naszych zobowiązań finansowych stanowią rachunki za prąd, który z kolei jest pobierany przez rozmaite sprzęty AGD i RTV – lodówki, pralki, telewizory czy odtwarzacze muzyki.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że wszystkie tego typu urządzenia posiadają tak zwaną klasę energetyczną, która informuje nas o tym, jak dużo energii pochłania ich funkcjonowanie. Klasy oznaczone są litrami – A wskazuje na klasę najlepszą (a więc najbardziej energooszczędne urządzenia), natomiast G najgorszą.

Korzystanie z głową

Zakup odpowiedniego sprzętu to jednak nie wszystko. Warto bowiem wiedzieć, jak z niego korzystać, by nie przepłacać. Przede wszystkim powinniśmy wystrzegać się niepotrzebne marnotrawstwa energii. Nie napełniajmy całego czajnika, jeżeli chcemy zalać jedną szklankę, nie uruchamiajmy zmywarki dla 3 talerzy i nie ustawiajmy długiego programu prania, by pozbyć się plam z jednej bluzki, nawet tej ulubionej.

To samo tyczy się pozostawiania rozmaitych urządzeń w trybie czuwania, który sygnalizowany jest świecąca się diodą (najczęściej na czerwono). Może się wydawać, że pobiera ona niewielką ilość energii, jednak w ogólnym rozrachunki koszty mogą być spore. Zawsze warto więc urządzenia tego typu wyłączać z kontaktu, gdy idziemy spać bądź na dłużej opuszczamy dom lub mieszkanie.

Postaw na nowoczesność!

Jak się okazuje, pomocne w ograniczeniu wydatków na rachunki mogą okazać się rozmaite sprzęty. Mowa tu chociażby o żarówkach energooszczędnych, bateriach łazienkowych z fotokomórką, która odcina wodę, gdy z niej nie korzystamy czy chociażby programowalnych sterownikach oświetlenia. Wszystko to pomoże nam żyć nieco oszczędniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *