Wszystko albo nic – jak inwestować w opcje binarne? Przegląd najważniejszych strategii

opcje binarne

Opcje binarne to forma pomnażania kapitału, która w ciągu ostatnich kilku lat zyskała dużą popularność. Aby osiągnąć zysk, inwestor musi prawidłowo przewidzieć wzrost lub spadek wartości wybranego instrumentu. Przy określaniu, czy dane aktywo wykona założone ruchy, pomocne okazać mogą się określone strategie inwestycyjne. Którą z nich wybrać?

Win or lose – opcje binarne jako system zero-jedynkowy

Opcje binarne bywają określane mianem opcji „wszystko albo nic”, na co wpływ ma natura ich wypłaty. Jeżeli przewidywania inwestora odnośnie wzrostu bądź spadku aktywa bazowego są prawidłowe, wówczas odnosi on sukces i otrzymuje wypłatę. Jeśli jednak się pomylił, traci cały zainwestowany kapitał. Z tych względów handel opcjami binarnymi zyskał miano systemu zero-jedynkowego. Inwestor albo zgarnia wszystko, albo zostaje z niczym.

Taka natura nie odstrasza jednak potencjalnych inwestorów. Wręcz przeciwnie – dzięki transparentności tej formy pomnażania kapitału wiemy bowiem z góry, ile możemy stracić, a ile zyskać, co sprawia, że handlem opcjami binarnymi interesuje się coraz więcej osób. Przejrzystość transakcji to jeden z głównych czynników, które sprawiają, że ten sposób inwestowania szybko zyskuje na popularności.

Nie oznacza to jednak, że prognozowanie wzrostu lub spadku wartości wybranego aktywa bazowego to bułka z masłem. Potrzeba do tego wiedzy i doświadczenia. Jeśli inwestor dopiero rozpoczyna swą przygodę z handlem opcjami, powinien skorzystać z usług profesjonalistów. Doradcy inwestycyjni pomogą przy wyborze właściwego instrumentu finansowego i określeniu prognozy spadku lub wzrostu jego wartości.

Jak określić, czy cena aktywa będzie wzrastać, czy spadać?

Aby przewidzieć kierunek zmian danego instrumentu finansowego, inwestor może wykorzystać następujące metody:

  • analiza danych i wykresów
  • wykorzystywanie grafów, które przedstawiają historyczne zmiany cen danego aktywa
  • wykorzystywanie wiadomości z rynku.

Opcją, która najbardziej przybliży nas do sukcesu, jest zastosowanie wszystkich trzech sposobów jednocześnie. Wymaga to jednak poświęcenia sporo czasu na analizę różnych danych. W określeniu spadku lub wzrostu wartości danego instrumentu finansowego pomocne okazać mogą się następujące strategie:

Strategia zmienności

W strategii tej mniejszą wagę przywiązujemy do prawidłowego określenia kierunku zmian wartości aktywa bazowego, a skupiamy się na tym, aby skorzystać z ruchu, bez względu na to, czy jest to trend wzrostowy, czy spadkowy. Zwolennicy tej strategii twierdzą bowiem, że zysk ma wliczone ryzyko, a duży ruch sprawia, że jest on niemal pewny.

Strategia śledzenia ruchu

W tym wypadku przewidujemy, że skoro dane aktywo cieszy się dużą popularnością i odnotowuje spadki lub zyski, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż sytuacja się odwróci. Inwestujemy zatem przeciwnie do tego, jak zachowują się inni na rynku.

Strategia newstrading

Jak sama nazwa wskazuje, opiera się ona na podejmowaniu decyzji w oparciu o wiadomości przekazywane przez media.

Inwestor powinien mieć jednak na uwadze to, że korzystanie z danej strategii może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. W handlu opcjami binarnymi ważne jest wypracowanie własnego systemu analizy, dostosowanego do rodzaju instrumentu bazowego oraz ryzyka, jakie skłonni jesteśmy podjąć.

Stosowanie uniwersalnych strategii na pewno jest pomocne, warto jednak wykraczać poza utarte schematy i analizować także inne aspekty mogące świadczyć o przyszłym zachowaniu się danego aktywa. Tak kompleksowe podejście przybliży nas prawidłowej prognozy.

One thought on “Wszystko albo nic – jak inwestować w opcje binarne? Przegląd najważniejszych strategii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *