Opcje binarne – czy to dobry pomysł na inwestowanie?

Branża inwestycyjna cały czas rozszerza się o nowe sposoby pomnażania kapitału. Jednym z tych najnowszych jest handel tak zwanymi opcjami binarnymi. Na czym polega i na jakie zyski możemy liczyć?

Opcje binarne dotyczą przewidywania, czy cena wybranego przez nas aktywu w najbliższej przyszłości będzie rosnąć czy spadać. Jeżeli prognozy okażą się prawdziwe, zarabiamy, jeżeli będzie inaczej, tracimy zainwestowane pieniądze.

O jakich jednak aktywach jest mowa? Mogą być one różnorakie. Inwestorzy przewidują bowiem ceny między innymi par walutowych, indeksów, akcji oraz towarów. Dzięki temu gra na opcjach binarnych może okazać się bardzo zróżnicowana. Wynika to także z samych sposobów realizowania inwestycji. Opcje binarne związane ze spadkiem lub wzrostem cen (tzw. „high/low”) nie są jedynymi, których dotyczy gra. Wyróżnia się bowiem także opcje typu:

  • boundary – w tym przypadku wskazuje się dany przedział cenowy. Inwestor przewiduje, czy aktyw pozostanie w określonym przedziale, czy może jego cena przekroczy pewną granicę,
  • touch/no touch – spekulacje dotyczą konkretnego poziomu cen. Inwestor musi przewidzieć, czy aktyw osiągnie ten poziom czy nie,
  • live – są to opcje krótkoterminowe, które trwają przez od kilkunastu sekund do kilku minut.

Jak handlować opcjami binarnymi?

W przypadku klientów indywidualnych, handel opcjami umożliwiają brokerzy. Pamiętać należy, że inwestowanie realizowane jest w całości w Internecie, dlatego konieczne jest założenie specjalnego konta użytkownika na stronie wybranego przez nas brokera.

Następnie należy wpłacić określoną sumę – próg wejścia jest bardzo niski, zazwyczaj dotyczy nawet kilku złotych. Wszystko to pozwala na rozpoczęcie inwestowania. Polega ono na wyborze aktywa, zdefiniowaniu czasu inwestycji i naszej prognozy oraz przekazaniu na ten cel określonej kwoty.

Brokerzy gwarantują dostęp do rozbudowanych statystyk ukazujących między innymi obecny poziom aktywów i ich historyczne zmiany. Inwestycja kończy się po zdefiniowanym przez nas czasie. Jeśli mieliśmy rację i nasze przewidywania okazały się trafne, zarabiamy określoną kwotę (stopę zwrotu ustala broker, zazwyczaj jest to od 60 do 90%). Gdy jednak nie trafiliśmy z przewidywaniami, tracimy całą zainwestowaną kwotę.

Zalety handlu opcjami binarnymi są związane przede wszystkim z niskim poziomem wpłat początkowych, sporym wyborem instrumentów i możliwością uzyskania szybkiego zarobku. Pamiętać należy jednak o tym, że równie szybko może stracić pieniądze. Wszystko to sprawia, że na początek warto skorzystać z tak zwanego konta demo, które pozwala nauczyć się inwestowania bez angażowania żadnych środków własnych.

One thought on “Opcje binarne – czy to dobry pomysł na inwestowanie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *