Jak ważna jest księgowa przy prowadzeniu własnej firmy?

jednolity plik kontrolny

Założenie własnej firmy nie jest bardzo skomplikowane – to jednak nie wszystkie formalności, jakie czekają na osoby chcące prowadzić własną działalność gospodarczą. Potem czeka na nie również obowiązek regularnego rozliczania się z fiskusem.

Większość przedsiębiorców decyduje się na rozliczanie z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych, czyli przez płacenie podatku w wysokości 18% lub 32% w zależności od osiąganych zarobków. Ta forma rozliczeń jest bardziej skomplikowana, gdyż wymaga prowadzenia podatkowej księgi przychodów, ale pozwala też na uzyskanie dodatkowych korzyści finansowych przez odliczanie kosztów od podatku. Można wtedy także rozliczać się z małżonkiem.

Oczywiście, na przedsiębiorców spadają też inne obowiązki, na przykład ostatni, czyli JPK – Jednolity Plik Kontrolny, który musi być regularnie przekazywany do fiskusa. JPK można także rozliczać samodzielnie, ale jest to dodatkowe obciążenie dla przedsiębiorcy.

Czy jednak w takim przypadku potrzebna jest księgowa? Generalnie, nie ma obowiązku korzystania z jej usług. Rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biur rachunkowych, które zapewniają obsługę na najwyższym poziomie i jednocześnie zapewniają przystępne ceny. Biura korzystają obecnie z nowoczesnego oprogramowania, na przykład takiego jak sage.com.pl, które pomaga im w prowadzeniu rachunkowości dla wielu klientów jednocześnie.

Za korzystanie z obsługi księgowej w biurze rachunkowym zapłacimy od około 100 do 250 złotych miesięcznie w przypadku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Możemy korzystać też z dodatkowych usług, na przykład z rozliczeń kadrowo-płacowych, poradnictwa podatkowego.

Poprzez skorzystanie z usług księgowych przedsiębiorca może skoncentrować się na prowadzeniu własnej działalności gospodarczej i dzięki temu może także dążyć do jeszcze większych zysków. To także mniejsze ryzyko błędów popełnionych w trakcie samodzielnych rozliczeń przez osobę bez doświadczenia.

Do zapoznania się ze swoją ofertą nowoczesnych programów księgowych zaprasza sage.com.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *