Kredyty dla nowych firm – na co możemy liczyć?

W ostatnich latach przyjęło się, że najlepszym sposobem na uzyskanie pomocy finansowej na start firmy są dofinansowania z programów europejskich. Czy istnieje jednak możliwość otrzymania pieniędzy także w kraju?

Gwarantują to specjalne „kredyty na start”, które udzielane są firmom dopiero wchodzącym na rynek. Pamiętać należy jednak o tym, że skorzystanie z takiej formy pomocy możliwe jest dopiero po spełnieniu kilku kryteriów.

O czym musi pamiętać przedsiębiorstwa

Dotyczyć mogą one wielu spraw, wszystko tak naprawdę zależy od banku, w którym będziemy starać się o kredyt. Pamiętać należy o tym, że mało która instytucja jest gotowa zaryzykować i udzielić pomocy przedsiębiorcom, którzy nie zostaną przez nią gruntownie sprawdzeni. Czego więc zazwyczaj dotyczą wymagania stawiane przez banki?

  • Minimalny czas prowadzenia działalności – niestety, wiele banków decyduje się na dofinansowanie wyłącznie firm, które już funkcjonują na rynku. Najczęściej minimalny czas wynosi pół roku, choć niektóre instytucje wydłużają go do roku. Dlaczego tak jest? Ponieważ banki chcą mieć pewność, że przedsiębiorca rzeczywiście będzie w stanie się utrzymać, a dochody, jakie uzyskuje firma, zostaną przeznaczone na spłatę kolejnych rat.
  • Historia kredytowa – banki często sprawdzają prywatna historię kredytowa przedsiębiorcy. Biorą one pod uwagę przede wszystkim zaciągnięte pożyczki oraz spłatę przeszłych zobowiązań. Jeżeli nigdy nie zalegaliśmy ze spłatami, nasze szanse rosną.
  • Biznesplan – nawet firmy, które działają na rynku od kilku miesięcy często są zmuszone podzielić się z bankiem swoim biznesplanem. Jest to kolejna forma zabezpieczenia.
  • Zaświadczenia – konieczne jest dostarczenie zaświadczeń o niezaleganiu z płatnościami w ZUS i urzędzie skarbowym.

Z jakiej oferty możemy skorzystać?

Jak już wspominaliśmy, oferta kredytów dla nowych firm nie jest specjalnie rozbudowana. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie znaleźć korzystnego świadczenia.

Poszczególne oferty są zróżnicowane przede wszystkim pod względem wypłacanych kwot kredytów. W większości przypadków możemy starać się o kilkanaście, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niektóre banki proponują nawet 100 tysięcy złotych. Oczywiście zanim podejmiemy ostateczną decyzję, musimy dokładnie wiedzieć, na co te pieniądze zostaną przeznaczone i czy będziemy w stanie spłacić kredyt.

Banki oferują ponadto różnego formy dofinansowania. Możemy zdecydować się między innymi na kredyt inwestycyjny, obrotowy czy też w rachunku firmowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *