Kredyt refinansowany – czy warto po niego sięgnąć?

Spłata sporych zobowiązań finansowych (na przykład hipotecznych) może ciągnąć się kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Sprawia to, że raz wynegocjowane warunki spłaty, po pewnym czasie mogą okazać się znacznie mniej atrakcyjne niż na początku. Jednym z rozwiązań takiej sytuacji jest kredyt refinansowany.

Zasada jego działania jest bardzo prosta. Mowa bowiem o kredycie, który posłuży nam do spłaty podobnego zobowiązania w innym banku. Dzięki „przeniesieniu” zobowiązania do kolejnej instytucji, możemy uzyskać znacznie lepsze warunki kredytowania – mogą one dotyczyć liczby rat, ich wysokości, oprocentowania czy chociażby obsługiwanej waluty.

Kredyt refinansowany jest więc kierowany do osób, które nie są zadowolone z warunków, na podstawie których spłacają oni swoje zobowiązanie, dlatego pragną skorzystać z lepszej oferty.

Kiedy możemy zdecydować się na refinansowanie?

Omawiane rozwiązanie często jest mylone z kredytem konsolidacyjnym, który działa na podobnej zasadzie, jednak dotyczyć może kilku pożyczek, zaciągniętych na różne cele. Kredyt refinansowany musi natomiast dotyczyć tego samego.

Dlatego też banki kierują podobną ofertę przede wszystkim do osób, które spłacają kredyt hipoteczny bądź samochodowy. Raczej nie znajdziemy podobnych rozwiązań w przypadku zobowiązań typowo konsumenckich.

Jakie korzyści daje nam refinansowanie?

Oczywistą zaletą tego rozwiązania jest możliwość uzyskania znacznie lepszych warunków spłaty. W ten sposób obniżymy ratę, wydłużymy okres zwrotu pieniędzy bądź uzyskamy korzystniejsze oprocentowanie.

Wiele instytucji, korzystając niejako z pozytywnych zmian na rynku nieruchomości, często decydują się na zrezygnowanie z marży bądź innego rodzaju opłat dodatkowych. Wszystko to obniża kwotę, jaką musimy zwrócić bankowi. Pamiętać należy, że nawet z pozoru drobne zmiany mogą wiązać się z poważnymi korzyściami. Obniżenie oprocentowania o jeden punkt procentowy zmniejsza ratę nawet o kilkaset złotych – wszystko to sprawia, że wato zastanowić się nad tego typu możliwościami.

Kredyt refinansowany polecany jest przede wszystkim osobom, które zaciągały pierwotne zobowiązania w sytuacji, gdy stopy procentowe były wysokie. W ich przypadku korzyści mogą być naprawdę spore. Oczywiście zawsze należy pamiętać o tym, aby dokładnie przejrzeć się ofercie nowego banku i sprawdzić, czy możemy łatwo spłacić całe zobowiązanie w obecnej instytucji. Niektóre z nich nakładają bowiem wysokie „kary” za wcześniejszy zwrot pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *