Kredyt konsumencki – o czym warto pamiętać?

Finansowanie rozmaitych zakupów za pomocą kredytu nie jest niczym złym. Jeżeli przyjmiemy odpowiedni plan spłacania i wiemy, że będziemy w stanie oddać pożyczone pieniądze, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby z takiej możliwości skorzystać. Zanim jednak zdecydujemy się na kredyt, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Oferty banków działających na rynku są bardzo zróżnicowane. Potwierdzeniem tego są reklamy, które spotkać można wszędzie – nie tylko w telewizji i radiu, ale również w środkach komunikacji miejskiej, na billboardach, ulotkach i wielu innych środkach przekazu.

W każdym przypadku bank chwali się najlepszymi warunkami na rynku, dostosowanymi specjalnie do naszych potrzeb i możliwości. Żeby wybrać mądrze, musimy więc poważnie zastanowić się nad swoimi potrzebami i dokładnie przeanalizować kierowaną do nas ofertę.

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

Najważniejsza wydaje się być świadomość wszelkich kosztów, jakie wiążą się z zaciąganym kredytem. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że składają się na nie tylko odsetki, ale również prowizje, opłaty za otwarcie rachunku, ubezpieczenia i kilka innych pozycji.

Wszystko to zawarte jest w wartości RRSO, która informuje nas o całkowitym koszcie kredytu. Banki mają obowiązek informowania swoich klientów o wysokości RRSO, dlatego warto o tym pamiętać.

Okres kredytowania

Kolejna istotna kwestia, która wpływa na naszą zdolność spłaty kredytu. Warto zastanowić się nad tym, jak wysoka rata miesięczna pozwoli nam utrzymać płynność finansową, nie obciążając zbytnio budżetu domowego.

Oczywiście każdy bank wskaże nam, ile będzie wynosiła rata przy określonej kwocie, dlatego łatwo możemy zorientować się, czy na pewno spełnia ona nasze oczekiwania i możliwości. Warto upewnić się również, czy bank udzielający nam kredytu umożliwia wcześniejszą spłatę zobowiązania lub czy pozwala nam na zmianę liczby rat.

Oferta promocyjna – czy na pewno?

Banki bardzo często reklamują swoje nowe oferty, które na pierwszy rzut oka wyróżniają się bardzo korzystnymi warunkami. Często się jednak okazuje, że z oferty promocyjnej mogą skorzystać wyłącznie osoby spełniające szereg kryteriów, związanych chociażby z wykupieniem ubezpieczenia.

Zawsze warto więc dokładnie prześledzić warunki, zanim zdecydujemy się na skorzystanie z przygotowanej promocji. Pamiętajmy, że zaciągnięcie kredytu, niezależnie do jego kwoty, to poważna decyzja, która wpływa na nasz budżet. Wszystko to sprawia, że powinniśmy podejmować ją w sposób przemyślany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *