Kredyt hipoteczny – sposób na rozwój firmy?

Inwestycje to niezbędny element rozwoju każdej firmy, która chce rozszerzać swoją działalność i umacniać pozycję na rynku. Oczywiście wymagają one odpowiedniego finansowania, które zagwarantuje nam kredyt hipoteczny.

Instytucje bankowe rozwijają swoje oferty nie tylko dla klientów prywatnych, ale również dla różnego rodzaju przedsiębiorstw, które potrzebują dofinansowania do realizowanych inwestycji, związanych chociażby z nieruchomościami.

Jak to w przypadku każdej tego typu procedury, banki sprawdzają przede wszystkim zdolność kredytową firmy. Wpływ na nią mają następujące czynniki:

  • zyski,
  • profil przedsiębiorstwa,
  • staż firmy – na preferencyjne warunki mogą liczyć przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku. Są one bowiem uznawane za bezpieczniejsze. Co więcej, większość banków udziela kredytów wyłącznie firmom, które działają od określanego czasu. Może być to rok, dwa, a nawet trzy lata,
  • przyszłe dochody – każda firma poddawana jest bowiem dokładnej analizie, która skupia się również na potencjale rozwojowym,
  • sytuacja rynkowa – bank sprawdza, czy sprzyja ona powiększaniu kapitału czy może mamy do czynienia z kryzysem,
  • wielkość firmy – rzecz jasna, większe szansę na kredyt mają duże firmy niż działalności jednoosobowe.

Proces weryfikacyjny

W przypadku starania się o udzielenie kredytu hipotecznego dla firmy, musimy przygotować się również na to, że procedura kredytowa okaże się bardzo rozbudowana i przede wszystkim długotrwała.

Bank, chcąc nas prześwietlić, potrzebuje także szeregu dokumentów, które należy dołączyć do składanego wniosku. Wymienić należy tu między innymi potwierdzenie formy prawnej, kondycji finansowej czy też wykaz ewentualnych zaległości finansowych lub skarbowych.

Kredyt obrotowy

Poza kredytem hipotecznym, który może zostać przez nas przeznaczony na zakup biura czy też miejsca sprzedażowego, możemy również starać się o finansowanie obrotowe. Na czym ono polega? Pozwala na pokrycie wydatków związanych z bieżąca działalnością naszego przedsiębiorstwa.

Mogą być one dotyczyć chociażby zakupu środków produkcji, różnego rodzaju towarów czy też spłaty zaległych faktur. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla małych i średnich firm, które nie chcą stracić płynności finansowej.

Z założenia, każdy kredyt może przełożyć się na zwiększenie potencjału rozwojowego przedsiębiorstwa. Decydując się jednak na dofinansowanie, musimy pamiętać, że będzie to wymagało spełnienia szeregu kryteriów i przejścia przez często długie procedury weryfikacyjne.

W ich przebrnięciu mogą pomóc nam doradcy – dostęp do nich mają firmy działające we wszystkich większych miastach. Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać frazę doradca finansowy warszawa (lub inne miasto), by otrzymać dostęp do wykazu podmiotów funkcjonujących na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *