Kredyt hipoteczny – co banki biorą pod uwagę?

Finansowanie zakupu domu lub mieszkania poprzez kredyt hipoteczny jest niezwykle powszechne, tę metodę stosują nie tylko młode rodziny. Zanim jednak bank zdecyduje się przyznać nam pieniądze, musimy przejść przez dokładną procedurę weryfikacyjną.

Ma ona oczywiście na celu sprawdzenie, czy na pewno będziemy w stanie zaciągnięty kredyt spłacić. W tym celu bank analizuje naszą zdolność kredytową. Uzależniona jest ona od dwóch czynników. Przede wszystkim brane pod uwagę są nasze dochody i kosztu utrzymania. Istotne znaczenie ma jednak również sama nieruchomość. Mowa tu o jej wartości rynkowe oraz pewnej atrakcyjności.

Nasza sytuacja finansowa

Musimy zdać sobie sprawę z faktu, że bank udzielający nam kredytu prześledzi nas niezwykle dokładnie. Sprawdzi wszystko, co może mieć wpływ na naszą zdolność spłaty zobowiązania. Spośród najważniejszych elementów należy wymienić przede wszystkim:

  • miesięczne dochody – mowa tu nie tylko o ich wysokości, ale również sposobach pozyskiwania. Najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy zostaniemy zatrudnieni poprzez umowę o pracę na czas nieokreślony. Niektóre banki wymagają również, by taka umowa trwała już jakiś czas,
  • koszty utrzymania – czyli przede wszystkim czynsz, rachunki oraz wszelkie inne opłaty, które składają się na nasze comiesięczne, regularne wydatki,
  • obecne zobowiązania – bank sprawdza, czy mamy zaciągnięty kredyt, czy spłacamy raty, a także czy jesteśmy posiadaczami karty kredytowej,
  • liczbę osób na utrzymaniu – największe szanse mają młode małżeństwa bez dzieci,
  • historię kredytową – bank sprawdzą BIK, gdzie znajdują się wszelkie wpisy dotyczące naszych przeszłych i obecnych zobowiązań, a także to, czy spłacaliśmy je w terminie.

Pamiętać należy, że historia kredytowa zależy przede wszystkim od nas. Warto więc znać kilka zasadniczych kwestii, które mają na nią wpływ. Pisaliśmy o tym w jednym z poprzednich tekstów.

Nieruchomość

Gdy wiemy już, w jaki sposób będziemy sprawdzani my, warto zastanowić się, jak typ interesującej nas nieruchomości może wpłynąć na decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego.

Dla banku istotną informacją jest wartość rynkowa nieruchomości – konieczne będą więc dokumenty, które ją potwierdzają. Nie bez znaczenia jest oczywiście to, czy kredyt ma nam posłużyć do spłacenia mieszkania, domu czy działki. Co więcej, wpływ na decyzję banku ma również stan inwestycji – jeżeli zamierzamy kupić dom lub mieszkanie, musimy wykazać, czy są one jeszcze budowane czy może istnieją dopiero plany budowy.

Jak widać, kwestii, które mają wpływ na ostateczna decyzji banku jest sporo. Warto wiec wszystko dokładnie przeanalizować zanim zdecydujemy się na złożenie wniosku o kredyt hipoteczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *