Konto oszczędnościowe dla dziecka – czy warto?

Każdy rodzic pragnie w jakiś sposób zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka. Jednym z nich może okazać się założenie odpowiedniego konta oszczędnościowego. Czy warto się nim zainteresować?

Tego typu produkty bankowe stanowią niejako połączenie lokaty ze zwykłym kontem oszczędnościowym. Wpłacane pieniądze są bowiem regularnie pomnażane zgodnie z przyjętym oprocentowaniem. Co jednak ważne, środki na tak rozumianym koncie oszczędnościowym nie są zamrażane, można więc korzystać z nich na bieżąco. Oczywiście musimy pamiętać, że ewentualne wypłaty mogą zostać objęte pewnymi opłatami. Najczęściej pierwsza z nich jest bezpłatna, za kolejne bank pobiera prowizję – od kilku do kilkunastu złotych.

Jak założyć konto oszczędnościowe dla dziecka?

Przeznaczenie omawianego produktu bankowego jest jasne. Co jakiś czas dokonujemy wpłat na konto (nie muszą być one regularne), dzięki czemu odkładamy pieniądze, które mogą przydać się w przyszłości. Zamiast więc wręczać dziecku kolejne prezenty finansowe (z okazji urodzin, świąt, kieszonkowego), może środki te przesłać na konto oszczędnościowe. Jest ono więc traktowane jako swego rodzaju skarbonka.

Oczywiście musimy pamiętać o tym, że konto musimy założyć my. Wystarczy udać się w tym celu do banku i złożyć wniosek. Warto się wtedy zastanowić, kiedy nasze dziecko otrzyma dostęp do tego konta – czy stanie się to wtedy, gdy osiągnie pełnoletność czy może wcześniej. Ważne jest to, że konto oszczędnościowe może zostać uruchomione nawet dla niemowlaka. Pod tym względem nie ma żadnych ograniczeń.

Czy warto?

Po stronie zalet omawianego rozwiązania należy zapisać przede wszystkim możliwość odłożenia sporej kwoty, która w przyszłości okaże się bardzo pomocna. Jeżeli uruchomimy konta na 10 lat i co miesiąc będziemy wpłacać na nie 200 złotych, zebrana kwota wyniesie 24 tysiące plus zysk z oprocentowania. Taki kapitał może zostać przeznaczona na studia, czynsz mieszkaniowych czy chociażby jako kapitał początkowy przy zakładaniu firmy.

Tego typu konta zazwyczaj są bezpłatne lub wiążą się z niewielkimi opłatami. Możemy wpłacać na nie dowolne kwoty, kiedy tylko chcemy. A jeśli zajdzie taka potrzeba, zawsze możemy wypłacić te pieniądze (warto jednak zwrócić uwagę, czy nie będzie wiązało się to z pobraniem stosownej prowizji). Wszystko to sprawia, że warto zastanowić się nad tego typu metodami zabezpieczania przyszłości naszych dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *