Konflikty zbrojne a giełda

Widmo jakiegokolwiek konfliktu wpływa negatywnie na zachowanie ogółu społeczeństwa, także inwestorów. Sytuacja staje się najbardziej niestabilna w przypadku konfliktu zbrojnego, zwłaszcza gdy może on dotyczyć więcej niż dwóch państw.

Oczywiście na tego typu sytuację reagują także giełdy. Wzrosty i spadki notować poszczególnych spółek mogą być ogromne, co, rzecz jasna, odbija się bezpośrednio na inwestorów. W historii nietrudno znaleźć przykłady potwierdzające tę zależność.

Warto cofnąć się do końca XX wieku, kiedy to Europa zmagała się z Konfliktem Bałkańskim. Rynki finansowe zareagowały przede wszystkim na działalność NATO, które ogłosiło, że chce zaangażować się w konflikt w sposób groźny. Natychmiastowy sprzeciw Rosji i zapowiedź ewentualnym dołączeniem do wojny sprawił, że nad Europą zawisło widmo działań zbrojnych prowadzonych między NATO a blokiem państw składającym się z Rosji, Białorusi i Jugosławii. Doprowadziło to do spadków na giełdzie, na które miało wpływ także ograniczenie podaży ropy. Sytuacja na giełdzie bardzo szybo została jednak ustabilizowana, dlatego nie doszło do poważnego kryzysu.

Znacznie większą dynamiką wyróżniały się działania giełdowe po atakach na wieże World Trade Center i rozpoczęciu konfliktów w Afganistanie i Iraku. Rosła cena ropy, taniał dolar, a na światowych giełdach dochodziło do poważnych spadków. Tego typu sytuacja wynikała z tego, że atak terrorystyczny był niespodziewany, inwestorzy w żaden sposób nie mogli się na niego przygotować. Podobnie było zresztą z wybuchem wojny izraelsko-libańskiej w 2006 roku.

Zachowania na giełdzie

Jeżeli dochodzi do niespodziewanej sytuacji związanej chociażby z konfliktem zbrojnym, inwestorzy najczęściej robią wszystko, aby pozbyć się potencjalnie ryzykownych aktywów. Masowo sprzedają więc akcje, starając się niejako uciec w stronę instrumentów bezpiecznych, spośród których wymienić należy chociażby waluty krajów, które nie biorą udział w konflikcie lub bony skarbowe.

W przypadkach skrajnych dochodzi o ogromnej paniki, która w sposób niezwykle negatywny wpływa na sytuację na giełdach światowych, co oczywiście odbija się zarówno na inwestorach, jak i na samych państwach.

Oczywiście wpływ na dynamiczną zmianą notowań mają nie tylko konflikty zbrojne. Mniej lub bardziej istotnych czynników jest bardzo dużo. Wszystko to sprawia, że warto skorzystać z usług sprawdzonych instytucji, które pomogą nam w podjęciu właściwych decyzji inwestycyjnych. Z tego też względu warto otworzyć konto maklerskie i zaufać specjalistom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *