Kiedy rozpocząć inwestowanie?

Na blogu często zajmowaliśmy się kwestiami związanymi z tym, w co zainwestować posiadane pieniądze. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, kiedy zdecydować się na takie posunięcie i w jakiej sytuacji warto podjąć próbę pomnożenia kapitału.

Na samym początku zdać musimy sobie sprawę z faktu, że nie każda inwestycja przyniesie nam zysk. Możliwe, że większość z nich okaże się nietrafiona. Oczywiście trudno się na to przygotować, jednak zawsze należy wziąć pod uwagę ryzyko niepowodzenia.

Skoro więc na inwestycjach możemy stracić, to czy warto poświęcać na nie jedyne oszczędności? Nie zawsze. Powinniśmy zastanowić się, czy zebraną przez nas górkę finansową możemy przeznaczyć na coś innego, na coś, co jest nam bardzo potrzebne lub wręcz niezbędne. Jeżeli mimo wszystko nadal chcemy inwestować, należy przeanalizować własne bezpieczeństwo finansowe.

Czy utrata przeznaczonych środków będzie dla nas dotkliwa? Czy nasz domowy budżet ulegnie znacznemu skurczeniu? Czy na pewno możemy pozwolić sobie na stratę zainwestowanego kapitału?  Przed podjęciem jakichkolwiek ruchów na rynku, musimy wiedzieć, że nasza obecna sytuacja finansowa pozwala na grę w inwestycje.

Pierwsze kroki

Jeśli wszystko dokładnie sobie przemyśleliśmy i jesteśmy pewni, że chcemy rozpocząć inwestowanie, w kolejnym kroku należy wybrać instytucje, w której założymy rachunek inwestycyjny.

Skupić musimy się przede wszystkim na opłatach za prowadzenie rachunku, a także możliwościach, jakie zapewnia nam wybrana firma. Mowa tu o rodzaju zleceń, jakie będziemy w stanie realizować, a także sposobie działania platformy inwestycyjnej, która powinna być łatwa w obsłudze i intuicyjna.

Pierwsze inwestycje powinny nadejść wtedy, gdy poza środkami i odpowiednią platformą, posiadamy także przynajmniej minimalną wiedzę na temat rynku i sposobów pomnażania kapitału. Oczywiście możemy zdać się wyłącznie na doradcę, jednak zawsze dobrze jest wiedzieć, w co się pakujemy i w jaki sposób możemy wpłynąć na stan posiadanych przez nas środków.

Niezwykle przydatna jest również wiedza na temat obecnych trendów rynkowych. Warto więc regularnie śledzić wszelkie informacje branżowe i obserwować, co się wokół nas dzieje.

Ostatnim krokiem przed uruchomieniem machiny inwestycyjnej może być otworzenie rachunku demo, w ramach którego będziemy operować kapitałem wirtualnym. Pozwoli nam on sprawdzić, jak wygląda cały proces inwestowania, a także przetestować konkretne strategie. Przejście wszystkich tych etapów sprawi, że będziemy widzieć, czy warto stać się inwestorem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *