Jesteś inwestorem? Oto błędy, których powinieneś unikać

Nie ma idealnej strategii inwestycyjnej – zawsze musimy przygotować się na ewentualne straty bądź nietrafione decyzje. Ważne jest jednak to, aby w możliwie najlepszy sposób redukować potencjalne zagrożenia, które mogłyby przełożyć się na utratę kapitału.

Oczywiście związane są one z wieloma błędnymi założeniami, które są domeną wielu początkujących inwestorów. Nie ma jednak co się zrażać ewentualnymi niepowodzeniami na starcie. Warto wtedy przemyśleć swoją strategię, obrać nowe cele, nakreślić właściwy horyzont czasowy, a także starać się nie popełniać kluczowych błędów. Jakich dokładnie?

  1. Wysoka tolerancja ryzyka

Zanim rozpoczniemy „zabawę” w inwestowanie, należy zdać sobie sprawę z faktu, iż jest to dziedzina, z którą wiąże się sporo potencjalnie ryzykownych sytuacji. Należy więc się na nie uczulić. Nie możemy zachowywać się jak hazardzista, który usiadł przy stole do partyjki w pokera bądź postawić zaskórniaki u bukmachera. Dlatego też każdą decyzję inwestycyjną należy dokładnie przemyśleć, działanie pochopne to najprostszy sposób na poniesienie strat.

  1. Brak dywersyfikacji

Konieczność dywersyfikacji inwestycji to jedna z nadrzędnych zasad skutecznego pomnażania kapitału. Swoich pieniędzy nie możemy skupiać wyłącznie na jednym podmiocie, niezależnie do tego, jak bardzo w niego wierzymy. Najlepszym przykładem zbytniej koncentracji kapitału jest zakup funduszy i obligacji jednej spółki.

  1. Słuchanie „prawdziwych” ekspertów

Przeglądając rozmaite fora internetowe, grupy na portalach społecznościowych czy strony dedykowane inwestorom łatwo można zapoznać się z fantastycznymi pomysłami na inwestycje, które już wypaliły i na pewno wypalą w przyszłości. Najczęściej proponowane są one przez ludzi, którym wydaje się, że wiedzą, co robią lub są po prostu oszustami. Ślepe zawierzanie takim rekomendacjom może skończy się bardzo źle.

  1. Brak podstawowej strategii

Czasem zdarza się tak, że inwestujemy dla samego faktu inwestowania. Nie zostaje więc to podparte określeniem celów, do których chcemy dążyć, kapitału, jaki zamierzamy osiągnąć czy rodzaju wykorzystywanych instrumentów. Wszystko to przekłada się na podejmowanie chaotycznych, doraźnych decyzji, które do niczego nie prowadzą.

  1. Szybka rezygnacja

Wielu początkujących inwestorów źle znosi pierwsze porażki. Jeżeli efekt ich działań nie jest taki, jak zamierzali, szybko się zniechęcają i postanawiają zrezygnować z dalszych inwestycji. Jest to oczywiście błąd, przed którym ustrzec możemy się po prostu próbując jeszcze raz, tym razem po określeniu nieco innej strategii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *