Kiedy zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu lub pożyczki, musisz zweryfikować poszczególne elementy, które wpływają na ostateczny koszt zobowiązania. Dobrze wiedzieć, jak wyliczyć wskaźnik, dzięki któremu zobaczysz, ile zapłacisz za swój dług.
Co kryje się pod skrótem RRSO?
Popularny skrót RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. To miernik, który informuje o całkowitym koszcie Twojego zobowiązania finansowego w skali roku. Wskaźnik RRSO pokaże, jaka będzie całkowita cena Twojego kredytu.
W jaki sposób wyliczyć Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania?
Wzory matematyczne służące do obliczania RRSO są skomplikowane i wymagają stosownej wiedzy, bo wykorzystywana metodologia wyliczeń uwzględnia m.in. zmianę wartości pieniądza w czasie. Z pomocą przychodzą internetowe strony, dzięki którym, po wpisaniu podstawowych parametrów, dowiesz się, jak wysoki będzie wskaźnik kosztu zobowiązania. RRSO wyliczysz za pomocą kalkulatora na direct.money.pl, narzędzie to uwzględni wszystkie dodatkowe wartości, które mają wpływ na wysokość długu. Dzięki kalkulatorom internetowym możesz obliczyć RRSO zarówno dla kredytów gotówkowych, hipotecznych lub samochodowych. Chcąc dowiedzieć się, jaki będzie wskaźnik RRSO w wybranej przez Ciebie ofercie, musisz podać kolejno następujące informacje. W określonych polach kalkulatora wpisz kwotę wnioskowanego kredytu, okres kredytowania, wysokość oprocentowania nominalnego, prowizji za udzielenie zobowiązania, pozostałe koszty kredytu oraz rodzaj rat (równe czy malejące). Narzędzie obliczy, czy w proponowanej bankowej ofercie wartość RRSO jest przedstawiona właściwie, co uchroni Cię przed skorzystaniem z drogiego kredytu.
Parametry RRSO
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania obejmuje zarówno oprocentowanie kredytu jaki i prowizje za rozpatrzenie złożonego przez Ciebie wniosku i podjęcie decyzji o udzieleniu środków. Uwzględnia również ubezpieczenia oraz inne bankowe opłaty. Ważne, że maksymalna wysokość oprocentowania oraz limit elementów pozaodsetkowych kredytów i pożyczek, jest regulowana przepisami ustawy o kredycie konsumenckim, co pozwala na eliminację nieuczciwych bankowych praktyk. Maksymalne oprocentowanie nie może być większe od czterokrotności stopy kredytu lombardowego ustalonego przez Narodowy Bank Polski, a wszystkie dodatkowe koszty związane z zaciągnięciem kredytu nie mogą przekraczać 25% wartości zobowiązania.
Czym się różni RRSO w kredycie od RRSO w pożyczce?
Polityka i praktyka rynkowa banków obwarowana jest rygorystycznymi przepisami i w przypadku kredytów wskaźnik RRSO jest zazwyczaj niższy niż w pożyczce, zwłaszcza krótkoterminowej. Nie jest to jednak regułą, ponieważ w ostatnim czasie sukcesywnie rośnie oferta instytucji pozabankowych, które w katalogu usług mają do dyspozycji pożyczki z RRSO 0%. Skorzystać z takiej opcji mogą zazwyczaj jedynie nowi klienci, a kwoty finansowania są niewielkie. Trzeba też pamiętać, że okres kredytowania takich pożyczek jest stosunkowo krótki, bo maksymalnie kilkanaście miesięcy.