Jak porównywać kredyty hipoteczne? Co wpływa na koszt kredytu?

co wpływa na koszt kredytu

Kredyty hipoteczne to zobowiązania zaciągane zazwyczaj na długie lata. Wybór odpowiedniego banku nie powinien być więc przypadkowy. Warto dokładnie przeanalizować oferty różnych instytucji finansowych, by wybrać tani kredyt hipoteczny. Na jakie parametry należy zwracać uwagę przy porównywaniu ofert? Co wpływa na koszt kredytu?

Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie o charakterze celowym. Oznacza to, że pozyskane pieniądze muszą zostać przeznaczone na zakup, remont lub modernizację nieruchomości. Warunkiem uzyskania tego kredytu jest zabezpieczenie w postaci hipoteki, która jest ograniczonym prawem rzeczowym na nieruchomości. Przy tym rodzaju zobowiązania niezbędne jest wpłacenie wkładu własnego w wysokości przeważnie 20% wartości nieruchomości, kredyty hipoteczne dokładniej omawia serwis hipotekakredyt.pl.

Kredyt hipoteczny – jakie parametry brać pod uwagę?

Przeglądając oferty kredytów hipotecznych, większość osób najczęściej kieruje się wysokością oprocentowania, uważając, że to ono ma największy wpływ na koszty zobowiązania. Okazuje się jednak, że jest to jedynie część prawdy. Oprocentowanie spłaca się oczywiście w części odsetkowej, ale to inny wskaźnik podczas porównywania jest istotniejszy. Jest to RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Wskazuje ona, jakie są całkowite koszty kredytu. Do RRSO wlicza się nie tylko oprocentowanie, ale i prowizję za udzielenie kredytu, obowiązkowe ubezpieczenia, opłatę przygotowawczą i inne opłaty za dodatkowe usługi.

Szukając odpowiedniego kredytu, należy zwrócić uwagę także na wysokość wkładu własnego. Przeważnie jest to 20%, ale niektóre banki oferują kredyty z niższym oprocentowaniem. Wówczas konieczne może być wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.

Warto sprawdzić też, czy bank oferuje możliwość wcześniejszej spłaty i jeśli tak, to ile taka usługa kosztuje. Niektóre instytucje mają wprowadzoną za to dodatkową opłatę, lepiej więc sprawdzić, jakie są tego koszty, jeśli wcześniejsza spłata nie jest w danym banku darmowa.

Jak porównywać kredyty hipoteczne?

Kredyty hipoteczne można porównywać na kilka sposobów. Jednym z nich jest przeglądanie ofert każdego banku i robienie zestawień pod kątem określonych parametrów. Drugą metodą jest korzystanie z internetowych narzędzi, które szybciej przedstawią nam oferty różnych banków. Są to porównywarki kredytów hipotecznych, które podpowiedzą, w której instytucji finansowej, zobowiązanie może być dla nas korzystne. Chcąc skorzystać z tego narzędzia, wystarczy podać, jaka kwota nas interesuje i jaki ma być okres spłaty. Po chwili ukażą się oferty banków z przedstawionymi parametrami (RRSO, oprocentowanie, prowizja, rata, całkowita kwota do spłaty). Porównując kredyty, warto wziąć też pod uwagę zdolność kredytową i mierzyć siły na zamiary. Może się okazać, że dla konkretnego banku nie będziemy wiarygodni finansowo, wówczas wniosek kredytowy zostanie odrzucony. Pomocne w wyliczeniu tego wskaźnika są kalkulatory zdolności kredytowej, które wskażą, jaka jest prognozowana kwota, o jaką możemy się ubiegać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *