Czy opłaca się inwestować w platynę?

inwestowanie w platynę

Zazwyczaj inwestorzy, którzy interesują się lokowaniem kapitału w metale szlachetne, swą uwagę koncentrują na złocie i srebrze. Tymczasem jednym z najrzadziej występujących pierwiastków na Ziemi jest platyna. Rosnący popyt na ten surowiec sprawia, że warto rozważyć zainwestowanie w niego przynajmniej części swych oszczędności.

Co wpływa na cenę platyny?

Powierzchniowe zasoby platyny zostały niemal praktycznie wyczerpane. W praktyce oznacza to, że w przypadku natychmiastowego wstrzymania jej wydobycia zapasy surowca zdołałyby pokryć globalne zapotrzebowanie jedynie przez kilka tygodni. To właśnie ten czynnik sprawia, że o cenie kruszcu decyduje głównie wzajemna gra popytu i podaży.

Platyna dzięki swym właściwościom fizykochemicznym znalazła zastosowanie w wielu segmentach przemysłu. Zapotrzebowanie na nią zgłaszają:

  • producenci katalizatorów spalin do silników diesla – w krajach rozwijających się, takich jak Chiny, Indie czy Indonezja, sprzedaż samochodów z silnikami diesla stale rośnie, przy czym z uwagi na emitowane przez nie zanieczyszczenia, rządy krajów azjatyckich wprowadziły określone normy emisji spalin. Aby im sprostać, pojazdy muszą być wyposażone w katalizatory spalin z większą ilością platyny.
  • producenci biżuterii – wyroby jubilerskie z platyny cieszą się dużym uznaniem na całym świecie. Coraz większe zainteresowanie taką biżuterią wykazują mieszkańcy Państwa Środka, otwierając tym samym producentom biżuterii ogromny rynek zbytu dla swych towarów.
  • przedsiębiorstwa działające w przemyśle elektronicznym, nowych technologii, chemicznym, medycznym i szklarskim.
  • inwestorzy indywidualni.

Z uwagi na to, że większość popytu na platynę zgłaszana jest ze strony przemysłu, postrzega się ją przede wszystkim jako metal szlachetny o zastosowaniu przemysłowym. Dla wielu inwestorów kruszec ten nie ma zatem monetarnego charakteru, dlatego cieszy się mniejszym zainteresowaniem niż złoto czy srebro. Nie przekreśla to jednak całkowicie jego walorów inwestycyjnych.

 

Inwestowanie w platynę – dostępne możliwości

Jedną z opcji inwestowania kapitału, jakie daje nam rynek platyny, jest zakup sztabek lub monet lokacyjnych wykonanych z tego surowca. Musimy być jednak przygotowani na zapłatę VAT-u i wysokie marże, co podniesie ostateczny koszt inwestycji.

Inną możliwością jest nabycie akcji spółek zajmujących się wydobyciem metalu lub zakup jednostek uczestnictwa w otwartym funduszu inwestycyjnym (ETF) zajmującym się lokowaniem kapitału w platynę. To, jaką ścieżkę inwestycyjną powinniśmy obrać, wskażą nam doradcy finansowi. Dzięki współpracy ze specjalistami poznamy podstawowe zasady i mechanizmy działania rządzące rynkiem platyny, co pozwoli nam na osiągnięcie stabilnego zysku.

 

Szanse i zagrożenia

Inwestując w platynę, należy mieć na uwadze jedną z jej cech charakterystycznych, czyli brak dywersyfikacji geograficznej. Prawie 80% wydobycia surowca skoncentrowane jest bowiem w dwóch krajach, które są niestabilne politycznie i społecznie – RPA i Zimbabwe.

wydobycie platyny
źródło: hyperexperience.com

Silny sprzeciw związków zawodowych co do restrukturyzacji kopalń i strajki pracowników sprawiają, że produkcja platyny spada przy coraz większym zapotrzebowaniu na nią zgłaszanym przez różne sektory przemysłu. Jedni widzą w tym szansę na osiągnięcie ponadprzeciętnego zysku, inni brak stabilności ulokowanego kapitału.

Niektórzy wskazują na silną korelację między platyną a przemysłem motoryzacyjnym. Jeśli zapotrzebowanie zgłaszane przez tą branżę będzie małe, co ma miejsce na przykład w czasie kryzysu i recesji, kiedy to produkuje się mniej samochodów, cena surowca może drastycznie spaść. Nie jest to korzystny scenariusz dla inwestorów.

2 thoughts on “Czy opłaca się inwestować w platynę?

  1. XTB – masz tam opcję inwestowania w przeróżne surowce i tak to radzę ogarnąć. Tylko, że zaczyna się na demie systemu, a później dopiero podejmuje się inne tematy. Najważniejsze jest rozsądne podejście i zaangażowanie – wtedy docelowo dużo łatwiej o realizację celów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *