Czy inwestowanie w Venture Capital jest opłacalne?

Udany biznes wymaga dobrego pomysłu, a dobry pomysł potrzebuje odpowiedniego dofinansowania. Wszystko to pozwala na osiągnięcie sukcesu. Czy także po stronie inwestorów?

W ostatnim czasie coraz większa popularnością cieszą się tak zwane Venture Capital, czyli inwestycje kapitałowe, które związane są z firmami, które dopiero rozpoczynają swoją działalność, przeżywają fazę rozwoju lub zaczynają coraz mocniej rozpychać się na rynku.

Co ważne, tego typu inwestycje zazwyczaj dotyczą firm i projektów innowacyjnych, gwarantujących coś, czego do tego pory na rynku nie było lub niedawno się pojawiło i wymaga dalszego rozwoju. Wszystko to sprawia, że Venture Capital należy rozpatrywać na dwa sposoby. Pierwszy z nich związany jest z możliwością zainwestowania w coś, co już niedługo stanie się czymś powszechnym, przynosząc ogromne zyski.

Tak rozumiana innowacyjność ma jednak również swoją ciemną stronę, która związana jest z bardzo dużym ryzykiem. Wysoki potencjał wzrostu nie zawsze bowiem musi zostać wykorzystany. Decydując się więc na inwestycje tego rodzaju, narażamy się na spore ryzyko porażki. Najważniejsze jest jednak to, że naszym celem jest przede wszystkim rozwój firmy, w którą inwestujemy. Nasze środki przeznaczane są więc na bieżącą działalność, a także doskonalenie oferowanych usług lub produktów.

Czy na Venture Capital można zarobić?

Jeżeli akceptujemy ryzyko i nadal jesteśmy gotowi przeznaczyć pieniądze na rozwijające się biznesy, otwieramy sobie drogę do zysków rzędu kilkudziesięciu procent w skali roku (w przypadku szczególnie dochodowych firm zysk może wynieść 50%, a nawet więcej).

Oczywiście wiele osób zainteresowanych tego typu inwestycjami liczy na to, że powtórzy się sytuacja z rozwoje Facebooka, dzięki czemu firma, w którą zainwestowali przyniesie im milionowe zyski. Coś takiego zdarza się raz na bardzo długi czas, jednak nie oznacza to wcale, że nie możemy liczyć na sukces. Wręcz przeciwnie – niezwykle ważne jest jednak rozeznanie rynkowe oraz zdolność przewidzenia, czy konkretny biznes ma szanse na poważny rozwój.

Kiedy pojawią się pierwsze zyski?

Decydując się na inwestycje, powinniśmy zakładać jej zakończenie. W przypadku omawianych biznesów , ostateczna data rzadko jest znana. Wszystko bowiem zależy od intensywności rozwoju firmy, a także od kapitału początkowego.

Jeżeli zastanawiacie się nad tym, na jakie inwestycje się zdecydować, powinniście pomyśleć o współpracy z profesjonalnym doradcą, na przykład pracującym w renomowanym domu inwestycyjnym. Szczególnie wartym uwagi podmiotem jest dom Xelion, który oferuje fachowe doradztwo. Więcej informacji na ten temat znajdziecie pod tym linkiem – https://www.xelion.pl/wspolpraca-z-doradca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *