Inwestowanie w nieruchomości – od czego zacząć?

Inwestowanie w nieruchomości to jedna z ciekawszych opcji pomnażania kapitału. Daje gwarancję osiągnięcia wyższych zysków niż lokata bankowa, a jednocześnie jest mniej ryzykowne niż gra na giełdzie. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na wynajem zakupionego lokalu, będzie przynosić nam stały zwrot. Od czego zacząć inwestowanie w nieruchomości?

Zgromadź odpowiedni kapitał

Przede wszystkim od zgromadzenia środków. Najkorzystniejszą opcją jest zakup nieruchomości z własnych oszczędności. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Warto wówczas skorzystać z kredytu hipotecznego. Wybierając tę opcję, musimy pamiętać o konieczności posiadania wkładu własnego, co oznacza, że i tak pewien kapitał początkowy musimy zgromadzić.

W przypadku zakupu nieruchomości finansowanego kredytem hipotecznym ważne jest również to, aby inwestycja była opłacalna. Warunek jest jeden – zyski ze sprzedaży lub wynajmu nieruchomości muszą przewyższać kwotę, jaką oddamy bankowi.

Określ akceptowalny poziom ryzyka

W zależności od czynników takich jak lokalizacja budynku, jego stan techniczny czy też otoczenie ryzyko niepowodzenia przedsięwzięcia i utraty zainwestowanych środków jest różne. Określenie jego akceptowalnego poziomu to podstawowa kwestia, jaką każdy inwestor musi wziąć pod uwagę.

Zanim kupimy daną nieruchomość, warto sprawdzić konkurencyjne oferty wynajmu oraz to, jakie jest zapotrzebowanie na mieszkania czy też powierzchnie biurowe w danym miejscu, co pozwoli ograniczyć ryzyko związane z inwestycją. Nie możemy również zapomnieć o określeniu tego, jaką część zainwestowanego kapitału możemy ewentualnie stracić.

Dokonaj wyboru nieruchomości

Aby wybrać odpowiednią nieruchomość, inwestor musi wziąć pod uwagę przede wszystkim własne możliwości finansowe oraz poziom ryzyka, jaki może zaakceptować. Pewniejszy, acz niższy zysk daje zakup mieszkania w dobrej lokalizacji, gdzie nie brakuje chętnych do wynajmu.

Jeśli mamy więcej środków i oczekujemy wyższej stopy zwrotu z inwestycji (co wiąże się z wyższym ryzykiem), zdecydujmy się na przykład na zakup powierzchni biurowych czy też dworku, który wyremontujemy, a następnie przeznaczymy na hotel bądź ekskluzywny salon piękności. Jeżeli nie wiemy, jaką strategię inwestycyjną przyjąć, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, jaką świadczy broker inwestycyjny. Sporządzi on indywidualny plan inwestycyjny, dostosowany do potrzeb klienta.

Kup nieruchomość

Po dokonaniu analizy wszystkich czynników, które wpływają na rentowność nieruchomości, warto się zastanowić, czy sami chcielibyśmy zamieszkać, odpoczywać czy też pracować w tym miejscu. Jeżeli odpowiedź będzie twierdząca, możemy uznać, iż nieruchomość jest atrakcyjna. Nie zapomnijmy przy tym o sprawdzeniu planu zagospodarowania przestrzennego. Warto również skontaktować się z rzeczoznawcą.

One thought on “Inwestowanie w nieruchomości – od czego zacząć?

  1. Zakup nieruchomości szczególnie za granicą warto powierzyć w ręce odpowiedniej agencji, ponieważ dzięki swojemu doświadczeniu agencja jest w stanie wybrać najlepszą nieruchomość dla nas oraz pomóc we wszystkich formalnościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *