Inwestowanie długoterminowe – o czym warto pamiętać?

Nie od dziś wiadomo, że inwestycje potrzebują czasu, by wypracować odpowiednie zyski. Tą zasadą kieruje się wielu doświadczonych inwestorów, którzy zdają sobie sprawę, że na pieniądze warto poczekać.

Inwestowanie długoterminowe – złote zasady

W dłuższej perspektywie, tego typu inwestowanie pozwoli nam uzyskać naprawdę spore zyski. Pamiętać należy jednak o tym, że wymaga ono opracowania odpowiedniej strategii, która następnie będzie konsekwentnie wcielana w życia. Nie należy zapominać również o kilku niezwykle ważnych kwestiach. Jakich dokładnie?

  1. Strategia to świętość

Wielu nadpobudliwych inwestorów ulega nerwowości związanej ze zmienną sytuacją rynkowej i pomimo faktu, że wcześniej przygotowali pełną strategię inwestycyjną obejmującą cały okres inwestowania, co chwila zmieniają swoje decyzje, przenosząc kapitał z jednej inwestycji do drugiej.

W efekcie, zysk maleje bądź znika bezpowrotnie. Często takie zachowanie związane jest również ze zbyt dużą ufnością w rekomendacje innych, którzy zawsze są gotowi podarować nam „dobrą radę”. Oczywiście nie chodzi o to, aby nie reagować na to, co dzieje się na rynku – najważniejsze jest jednak to, aby robić to z głową i spokojnie, tak aby wcześniej opracowana strategia nie okazała się mrzonką.

  1. Krótki termin nie jest tak istotny, jak może się wydawać

Inwestor długoterminowy nie powinien przejmować się czasowymi zmianami cen czy wartości akcji. Z tyłu głowy zawsze należy mieć obrany cel, dlatego ważniejsze od chwilowych zmian są przeprowadzane analizy inwestycyjne.

  1. Nie bądź ślepy

Ostatnia kwestia może wydawać się zaprzeczeniem tego, co do tej pory sobie powiedzieliśmy, a więc spokojnego obserwowania sytuacji i nastawienia się na perspektywę długoterminową. Czasem bowiem bywa tak, że inwestorzy kurczowo trzymają się wykupionych wcześniej pozycji, nawet w sytuacji, gdy ich wartość leci na łeb na szyję. Pokutuje u nich nadzieja, że przecenione akcje lada chwila odbiją. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej.

Wszystko to sprawia, że czasem lepiej przyznać się do błędu i zamknąć pozycję z małą stratą, niż czekać w nieskończoność na poprawę sytuacji. Dlatego też tak ważna jest analiza rynkowa i trzeźwa ocena sytuacji.

 

Inwestowanie długoterminowe nie jest łatwym zadaniem. Konieczne jest opracowanie dobrej strategii i jej skuteczna realizacja. Warto więc w takich sytuacjach zdać się na pomoc fachowców, zwłaszcza gdy nie dysponujemy bogatym doświadczeniem inwestycyjnym. Pomocne okażą się przede wszystkim domy inwestycyjne – takie jak Xelion, który oferuje szeroką współpracę z fachowym doradcą.

Więcej na ten temat znaleźć można pod tym linkiem: https://www.xelion.pl/wspolpraca-z-doradca

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *