W co inwestować w 2018 roku?

Nadchodzący rok może okazać się przełomowy dla wielu Polaków trzymających swoje oszczędności na lokatach bankowych. Wszystko związane jest z wciąż rosnącą inflacją i stałymi stopami procentowymi – jak wpłyną one na inwestycje?

Sytuacja wygląda następująco: obecnie inflacja osiągnęła poziom 2,1% – w przeciągu roku wzrosła więc o 0,3 punktów procentowych. Jednocześnie średnie oprocentowanie lokat wynosi obecnie 1,5%, natomiast zysku z obligacji skarbowych 0,5%.

Wszystko wskazuje na to, że inflacja nadal będzie rosła, natomiast stopy procentowe przez najbliższe kilka miesięcy mają pozostać bez zmian (podwyżka o 0,25 punktów procentowych spodziewana jest dopiero w czwartym kwartale 2018 roku). To zaś oznacza, ze lokaty bankowe przestały być gwarancja pewnego zysku (przypomnijmy, że jeszcze niedawno w Polsce panowała deflacja). Chcąc więc pomnażać swoje pieniądze, powinniśmy obrać inną drogę. W 2018 roku możemy zdecydować się na dwie strategie – bezpieczną lub ryzykowną.

Strategia bezpieczna

Polega ona na znalezieniu instrumentu inwestycyjnego, który pozwoli ochronić kapitał przed rosnącą inflacją. Czym warto się zainteresować?

  • Detaliczne obligacje skarbowe – indeksowaną się one inflacją, dzięki czemu możemy liczyć na 2,4 % oraz 2,7% odsetek w pierwszym roku odsetkowym. Następnie zysk będzie naliczany zgodnie ze wzorem: inflacja (obecnie 1,25 punktów procentowych) + marża (1,5 punktów procentowych).
  • Obligacje korporacyjne – indeksowane stopą WIBOR, dlatego związane są z niego wyższym ryzykiem inwestycyjnym. Dają jednak większe możliwości. Najważniejsze jest jednak to, że stopa WIBOR przez większość czasu znajduje się powyżej inflacji. Oczywiście zdarzają się również okresy pod kreską, które jednak szybko są korygowane. Dzięki temu możemy liczyć na skuteczną ochronę kapitału.

Strategia ryzykowna

W 2018 roku nadal będzie opłacało się inwestować w akcje. Jeżeli podejdziemy do tego w sposób odpowiedni, możemy liczyć na zyski znacząco przewyższające inflację. Warto podkreślić, że wzrost cen bardzo często związany jest z hossą na giełdzie. Pieniądze trzymane do tej pory w bankach są bowiem przenoszone i inwestowane właśnie w akcje, co prowadzi do wzrostu ich cen.

Oczywiście zawsze pojawia się ryzyko, które sprawia, że w efekcie możemy stracić. W odpowiedzi na pytanie, jak inwestować pieniądze, powinny więc pojawić się usługi domów inwestycyjnych, które oferują utworzenie rachunku maklerskiego. Dzięki niemu możemy liczyć na fachowe doradztwo i pomoc w zarządzaniu zgromadzonym kapitałem.

2 thoughts on “W co inwestować w 2018 roku?

  1. Komentuję, jestem z Polski. W czerwcu wyjeżdżam do Niemiec, aby założyć firmę z pożyczką w wysokości 38 000 euro, którą otrzymuję od Jameson finance Inc. Moje pytanie dotyczy osób, które potrzebują pieniędzy na swoje potrzeby biznesowe lub osobiste. Czy potrzebujesz pilnej i zabezpieczonej pożyczki? następnie skontaktuj się z Jameson Finance teraz e-mailem: (theodorejamesonfinance@gmail.com), ponieważ pomagają tak wielu ludziom z pożyczkami.

    Powodzenia wszystkim.

  2. Hmm… a to był temat, na którym nie dało się zarobić? Mam portfel podzielony pomiędzy surowce, akcje i waluty. Działam przez XTB. Wiadomo – bywało różnie, ale patrząc miesięcznie, na każdym instrumencie wychodziłem na plus. A jak zarabiać? Podstawa to jakieś sensowne pojęcie na ten temat. Bez odpowiedniej wiedzy niczego nie zdziałacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *