Gry komputerowe – czy wykazują potencjał inwestycyjny?

Popularność serii Wiedźmin i wiążący się z nią finansowy sukces studia CD Projekt, a także dynamicznie rozwijająca się wartość akcji Nintendo to doskonałe przykłady na to, jak rynek gier może mieć wpływ na giełdę. Gry komputerowe pozwalają również osiągnąć sukces nam, inwestorom.

Musimy zdać sobie sprawę z faktu, że obecna wartość rynku gier zbliża się do 100 miliardów dolarów. Swój wkład w tę kwotę mają również rodzime firmy, które w ostatnim czasie pozwoliły naszym inwestorom wypracować naprawdę przyzwoite zyski. Czy na podobną sytuację możemy liczyć w przyszłości?

Specyfika inwestowania w firmy produkujące gry

Wszystko wskazuje na to, że tak. Zainteresowanie polskimi produkcjami nigdy nie było tak duże. Takie tytuły jak Wiedźmin czy Lords of the Fallen zyskały pokaźne grono fanów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wszystko to sprawia, że potencjał inwestycyjny jest naprawdę wysoki.

Zdać musimy sobie jednak sprawę, że inwestowanie w studia zajmujące się produkcją gier ma związane jest także z pewnym ryzykiem, wynikającym ze specyfiki branży. Rynek jest bowiem podatny na wahania

Związane są one z kilkoma kwestiami. Wspomnieć należy przede wszystkim o polityce firm i projektach, którymi się zajmują. Nigdy nie będziemy w stanie przewidzieć, czy najnowsza gra okaże się hitem czy zostanie mocno skrytykowana przez społeczność graczy. Oczywiście im bliżej premiery, tym na więcej informacji możemy liczyć.

W tym przypadku musimy wspomnieć o kilku momentach kluczowych, które wpływają na powodzenie (lub jego brak) naszej inwestycji:

  1. Przesunięcia premier. Każda informacja o opóźnieniach wydania nowej gry wpływa na obniżenie wartości akcji firmy. Spadki mogą być kilku, a nawet kilkunastoprocentowe. Jest to pierwszy moment, kiedy nasza cierpliwość zostaje wystawiona na próbę. Stajemy wtedy przed dylematem – czy zachować spokój i czekać spokojnie na premierę czy może wycofać się zanim będzie za późno.
  2. Targi. Większość firm zapowiada swoje produkcje na targach, które zbierają wszystkich największych producentów, dziennikarzy branżowych i graczy. To także doskonała okazja do tego, aby pochwalić się najnowszymi materiałami ukazującymi postęp procesu przygotowywania danego tytułu. Ich odbiór również wpływa na wartość akcji.
  3. Pierwsze oceny. Zazwyczaj bywa tak, że jako pierwsi gotowe gry otrzymują dziennikarze, który mogą tym samym ocenić produkcje jeszcze przed oficjalną premierą. Jeśli recenzje okażą się pozytywne, możemy liczyć na dużą sprzedać, jeżeli będzie przeciwnie, musimy liczyć się ze stratą.
  4. Premiera. Odbiór graczy i wyniki sprzedażowe – te dwa czynniki mają największy wpływ na cenę akcji. Sukces nowej gry będzie wiązał się z sukcesem firmy i naszej inwestycji.

Jak widać, inwestowanie w studia tworzące gry może nam się bardzo opłacić. Związane jest jednak z pewnym ryzykiem. Jeżeli więc nie jesteście pewni, czy wejść w ten rynek, powinniście odwiedzić dobre biuro maklerskie – zatrudnieni tam specjaliści pomogą Wam podjąć ostateczną decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *