Gdzie szukać oszczędności?

Rozsądne gospodarowanie pieniędzmi jest niezwykle trudne, gdy żyjemy w czasach, które oferują nam tak wiele produktów dostępnych od ręki. Nie musimy nawet wychodzić z domu, by cieszyć się nowym telefonem, modną koszulą czy pięknymi butami. Pojawia się zatem pytanie, jak oszczędzać, kiedy wokół tak wiele pokus skłania nas do wydawania?

Nie od razu Kraków zbudowano

W oszczędzaniu liczy się przede wszystkim systematyczność. Niewielkie kwoty odkładane co miesiąc nie uczynią z nas co prawda milionerów, pozwolą jednak na sfinansowanie małych przyjemności, o których zawsze marzyliśmy, a nigdy nie starczało na nie pieniędzy. Pobyt w spa, bilet na koncert ulubionej kapeli, wycieczka rodzinna nad morze…, a może kurs języka obcego, który pozwoli nam na awans w firmie? Dzięki systematycznemu oszczędzaniu zyskamy szansę na realizację tych planów.

Musimy jedynie wskazać najbardziej kapitałochłonne obszary naszego życia i postarać się ograniczyć wydatki z nimi związane. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić. Oszczędzanie nie musi jednak oznaczać drastycznego obniżenia standardu życia, o ile na pierwszy ogień zajmiemy się tymi obszarami, które dają nam najmniej przyjemności.

Oszczędzanie, czyli zmniejsz opłaty na rzecz banku

Chociaż wydawać by się mogło, iż kilkuzłotowa kwota uiszczana na rzecz banku za wypłatę pieniędzy z niektórych bankomatów to niewielki wydatek, w skali roku może stanowić pokaźną sumę. A przecież banki pobierają opłaty także za inne usługi. Przelew zagraniczny, wydanie nowej karty bankomatowej, czy też niedotrzymanie miesięcznego limitu wpłat na konto – w przypadku niektórych placówek za to wszystko będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Nawet jeśli przyzwyczailiśmy się do konta i obsługi w danym banku, sprawdźmy, czy na rynku nie ma lepszej oferty. Niekoniecznie musimy zmienić dotychczasową placówkę – wystarczy że na podstawie konkurencyjnej oferty wynegocjujemy z naszym bankiem lepsze warunki prowadzenia rachunku.

Płać mniej za rachunki

Wydatki związane z rachunkami za energię elektryczną i wodę to kolejne obszary, gdzie warto poszukać oszczędności. Zastosowanie się do paru rad pozwoli w krótkim tempie zgromadzić kapitał, który będziemy mogli przeznaczyć na spełnienie marzeń i realizację odwiecznych planów bądź zainwestować.

Oto czynności, których wykonanie pozwoli nam na zaoszczędzenie pewnej kwoty:

  • wymiana zwykłych żarówek na energooszczędne,
  • zmiana taryfy energetycznej na tańszą,
  • zakręcanie grzejników zanim wyjdziemy do pracy,
  • gotowanie przy użyciu pokrywki,
  • korzystanie z prysznica zamiast z wanny,
  • zmywanie naczyń w zmywarce, jeśli mamy taki sprzęt,
  • rozsądne korzystanie z wody podczas mycia rąk czy zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *