Fundusze inwestycyjne – czy warto zdecydować się na doradztwo?

inwestowanie forex

Jednym ze sposobów inwestowanie kapitału są fundusze inwestycyjne, które gwarantują względnie wysokie bezpieczeństwo. Czy warto się nimi zainteresować? I czy powinniśmy skorzystać z profesjonalnego doradztwa?

Na wstępie należy podkreślić, że fundusze stanowią formę zbiorowego inwestowania kapitału, wpłacanego przez jego uczestników. Wspólnych rachunkiem zarządza jedna osoba, która decyduje o podejmowanych działaniach. To właśnie jej przygotowanie i wiedza stanowią pewnego rodzaju zabezpieczenie, dzięki któremu nie musimy martwić się o swoje pieniądze.

Wszystko to sprawia, że fundusze bardzo często są wybierane przez osoby początkujące, niemające do tej pory specjalnego doświadczenia w inwestowaniu. Warto podkreślić, że możemy zdecydować się zarówno na Fundusze Otwarte (FIO), jak i Fundusze Zamknięte (FIZ). Różnią się one sposobem uczestnictwa i strategią inwestycyjną. Wymienia się także Specjalistyczne Fundusze Otwarte (SFIO).

Fundusze inwestycyjne doradztwo

Na rynku działają instytucje, które pomagają nie tylko zarządzać zgromadzonym kapitałem, ale również wybierać najbardziej interesujące i najkorzystniejsze dla nas Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Dzięki temu jesteśmy w stanie zdecydować, jaką drogę wybrać.

Decydując się na fachowe doradztwo, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii, związanych z ofertą poszczególnych instytucji:

  • możliwości wyboru – omawiane podmioty realizują rozmaite programy inwestycyjne, które pozwalają nam wybrać jednego z wielu towarzystw, które funkcjonują w Polsce lub na rynkach zagranicznych. Swoboda wyboru jest więc bardzo ważnym czynnikiem. Dobra oferta to taka, która pozwoli nam inwestować w fundusze akcyjne, zrównoważone, stabilnego wzrostu, rynku pieniężnego lub obligacji,
  • wykorzystanie kapitału – poszczególne towarzystwa umożliwiają nam przekazania jednorazowej wpłaty lub stopniowe budowanie posiadanego kapitału,
  • dostępność informacji – jako inwestorzy, powinniśmy dysponować bogatym pakietem najświeższych informacji, które ułatwią nam podjęcie ostatecznej decyzji lub pozwolą na zmianę składu posiadanego portfela funduszy inwestycyjnych,
  • łatwość obsługi – jest bardzo istotna. Powinniśmy dysponować narzędziami, które umożliwią nam błyskawiczną realizację wszystkich zleceń, a do tego zagwarantują stały wgląd w stan rachunku.

Fundusze inwestycyjne doradztwo pozwoli nam lepiej zarządzać posiadanym kapitałem, co oczywiście przełoży się na większe bezpieczeństwo inwestycyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *