Formy inwestycji w złoto

Inwestowanie w złoto może okazać się niezwykle opłacalne i stosunkowo bezpieczne, zwłaszcza w trudnych czasach. Pamiętać należy jednak o doborze odpowiedniej formie inwestycji. Tych zaś jest co najmniej kilka.

Główny podział obejmuje inwestycje materialne i niematerialne. Pierwsze z nich dotyczą oczywiście zakupu kruszcu w postaci biżuterii, monet lub po prostu sztabek. Są one bardzo bezpieczne, ponieważ dotyczą rzeczy materialnych, nie zaś cyfrowych zapisów czy różnego rodzaju instrumentów.

Oczywiście pamiętać musimy o tym, że wiele zależy od tego, gdzie kupimy złoto. Warto korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych pośredników bądź producentów. Mamy bowiem gwarancję jakości kupowanego kruszcu. Nie warto gonić za okazją i decydować się na najtańsze oferty, ponieważ może to zakończyć się kupnem sztabek, które nie zostały wykonane wyłącznie ze złota (niektórzy pośrednicy oferują złoto zmieszane z innymi materiałami), co oczywiście będzie wiązało się ze stratami.

Inwestycje niematerialne

W tym względzie nasze możliwości są bardzo szerokie. Dzięki temu możemy wybrać sposób, który okaże się dla nas najkorzystniejszy. Do najczęściej wybieranych form niematerialnych inwestycji w złoto należą:

  • lokaty strukturyzowane,
  • instrumenty pochodne,
  • certyfikaty inwestycyjne,
  • fundusze inwestycyjne,
  • akcje spółek, które funkcjonują na rynku złota.

Ostateczny wybór będzie uzależniony przede wszystkim od posiadanego przez nas kapitału, a także poziomu ryzyka, jakie jesteśmy skłonni podjąć. Z wyżej wymienionych form najbezpieczniejsze wydają się być fundusze inwestycyjne, które działają na tym rynku. Należą one bowiem do grupowych form inwestowania, dlatego ryzyko z nimi związane jest potencjalnie najmniejsze.

Warto w tej kwestii skorzystać z profesjonalnego doradztwa oferowanego przez domy inwestycyjne, w których możemy otworzyć konto maklerskie. Dzięki temu będziemy w stanie podjąć właściwe decyzje inwestycyjne.

Inwestowanie w złoto ma wiele zalet. Jest ono odporne na inflację i stanowi bardzo bezpieczny produkt, w który możemy zainwestować. Oczywiście zawsze musimy pamiętać o tym, że inwestowanie w złoto (niezależnie od tego czy mamy na myśli sztabki kruszcu czy niematerialne formy) wymaga odpowiedniego rozeznania w rynku. Wszystko to sprawia, że warto pomyśleć o tym, jakie korzyści niesie za sobą  doradztwo inwestycyjne. Realizowane jest ono przez specjalistów, którzy wskażą nam wszelkie możliwie sposoby lokowania zgromadzonego kapitału.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *