Ekologiczne życie = oszczędne życie?

Sposobów na poszukiwanie oszczędności jest naprawdę sporo. Możemy starać się kontrolować wydatki, kupować mniej zbędnych rzeczy czy po prostu ograniczyć niepotrzebne inwestycje. Wiele możemy zyskać także stawiając na ekologię.

Korzystanie z alternatywnych źródeł energii nie jest już w naszym kraju tematem z nieistotnym. Coraz częściej mówi się bowiem o tym, jak wiele dobrego mogą przynieść nam farmy wiatrowe, szerokie wykorzystanie paneli słonecznych czy chociażby pompy pobierające energię z wody.

Korzyści zauważają także osoby chcące stawiać domy energooszczędne bądź pasywne. Zdecydowanie się na takie budowle może przynieść nam naprawdę wiele korzyści, zwłaszcza finansowych.

Domy pasywne i energooszczędne, czyli jakie?

Mówiąc w sposób ogólny, są to po prostu domy, które charakteryzują się niewielkim zapotrzebowaniem na energię. Wynika to przede wszystkim z opracowania skutecznej izolacji termicznej, a także wykorzystania alternatywnych źródeł energii. W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że mniej energii będzie potrzebował dom pasywny – jego budowa jest jednak obwarowana znacznie ostrzejszymi zasadami niż w przypadku typowych budowli energooszczędnych.

Cechy domów pasywnych

Przyjąć możemy dwie strategie. Albo postawimy na nowe technologie albo postaramy się wykorzystać stare, ale w taki sposób, aby pozwoli znacznie ograniczyć wydatki na energię.

Pierwsza strategia polegać będzie oczywiście na montażu paneli słonecznych, odpowiednich pomp wodnych czy chociażby wiatraków. W ten sposób możemy pozyskać naturalną energię, która zostanie wykorzystana do produkcji prądu, ogrzewania domu bądź przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Oszczędności w wielu przypadkach sięgają kilkudziesięciu procent, dlatego warto zainteresować się podobnymi inwestycjami. Zwłaszcza że istnieje możliwość uzyskania dotacji na taki dom.

Jeżeli jednak nie chcemy stawiać na nowoczesne technologie, powinniśmy skupić się na takim wykorzystaniu materiałów budowlanych, by możliwe stało się obniżenie zapotrzebowania domu na energię. Wymaga to między innymi wykorzystania odpowiednich okien, najlepiej potrójnie szklonych, wysokiej jakości termoizolacji ścian (o niskim współczynniku przenikania ciepła) i materiałów konstrukcyjnych, przygotowania „korzystnej” bryły budynku (musi być możliwie najprostsza), a także specjalnej wentylacji mechanicznej.

Oczywiście kryteriów jest o wiele więcej. W każdym przypadku chodzi o to, aby nasz dom nie potrzebował intensywnego dogrzewania. Wszystko to przełoży się na poważne oszczędności, które zrekompensują nam zwiększone wydatki poniesione podczas budowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *