Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Rosnące zobowiązania finansowe potrafią w sposób dramatyczny obciążyć domowy budżet. Gdy więc pojawi się ich zbyt wiele, jedynym wyjściem z sytuacji może okazać się kredyt konsolidacyjny. Na czym polega i czy warto się na niego zdecydować?

Konsolidacja to nic innego, jak połączenie wszystkich zaciągniętych kredytów w jedno zobowiązanie spłacane co miesiąc. Największą zaletą takiego rozwiązania jest obniżenie miesięcznych kosztów przeznaczanych na spłatę zadłużenia. Rata kredytu konsolidacyjnego jest często bowiem o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent niższa niż suma rat wszystkich naszych kredytów. Jest to więc opcja, która może uratować nasz budżet.

Co możemy skonsolidować?

Oczywiście nie oznacza to wcale, że wszyscy mogą skorzystać z takiego kredytu. Chcąc go otrzymać, musimy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim należy mieć świadomość, jakie dokładnie zobowiązania podlegają konsolidacji. Spośród nich wymienić należy:

  • kredyt ratalny,
  • karty kredytowe,
  • kredyty samochodowe,
  • zadłużenia rachunków,
  • kredyty gotówkowe.

Od czego zależy decyzja?

Pamiętać musimy również o tym, że kredyt konsolidacyjny udzielany jest przez bank, niekoniecznie przez ten, w którym posiadamy zobowiązania. Podobnie, jak w przypadku innych kredytów, także tu musimy dysponować odpowiednią historią kredytową.

Osoby, które miały w przeszłości duże trudności w terminowym spłacaniu zobowiązań mogą mieć poważne problemy z uzyskaniem konsolidacji. Bank sprawdza bowiem wszelkie informacje zapisane w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) i jeżeli nie spełnimy pewnego minimum, możemy otrzymać decyzje odmowną.

Na co zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny?

Oczywiście najważniejsze wydają się być koszty. Powinniśmy dokonać dokładnej analizy ofert banków działających na rynku. Sprawdzić należy przede wszystkim:

  • wysokość oprocentowania,
  • kosztu ubezpieczenie,
  • prowizje,
  • dodatki – mowa tu między innymi o wyborze dnia spłat kolejnych rat.

Bez odpowiedniego sprawdzenia ofert banków możemy nadziać się na kredyt, który okaże się jeszcze gorszym rozwiązaniem, niż spłata wszystkich zobowiązań. Zawsze należy upewnić się, czy aby na pewno miesięczne raty są mniejsze i czy okres spłaty zobowiązania są przez nas akceptowalne.

Pamiętajmy również o tym, że wiele banków nakłada dodatkowa prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu. Tego typu zapisy mogą zwiększyć koszt kredytu konsolidacyjnego. Jeżeli do całej sprawy podejdziemy z chłodną głową i po wcześniejszej analizie najważniejszych kwestii, konsolidacja może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *