Czy warto inwestować w fundusze zamknięte?

Tak zwane FIZ gwarantują inwestorowi ogromną swobodę lokowania kapitału w zróżnicowane instrumenty, co oczywiście przekłada się na szersze możliwości uzyskiwania zysków. Czym są i co mogą nam zaproponować?

Ujmując sprawę w sposób encyklopedyczny, należy zaznaczyć, że FIZ to jeden ze sposobów na zbiorowe pomnażanie kapitału. Ich główną zaleta jest to, że inwestor nie musi dysponować szeroką wiedzą z dziedziny finansów, by móc liczyć na zyski.

Pamiętać należy również o tym, że fundusze inwestycyjne zamknięte mogą ograniczać liczbę inwestorów, co wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Tytułami uczestnictwa w tych funduszach są tak zwane certyfikaty inwestycyjne, które zakupywane są na giełdzie lub w ściśle określonych okresach tak zwanych subskrypcji. Przy czym na giełdzie znajdują się wyłącznie certyfikaty, które zostały dopuszczone do obrotu publicznego. Certyfikaty są formą papierów wartościowych.

Istotną informacją jest to, w jaki sposób odbywa się wycena wspomnianych certyfikatów. Realizowana jest ona bowiem w sposób okresowy, w konkretnych cyklach – na ich podstawie fundusze dzielone są na:

  • wyceniane tygodniowo,
  • wyceniane miesięcznie,
  • wyceniane kwartalnie.

Nabywanie certyfikatów

Jeżeli chodzi o certyfikaty publiczne, ich emisja odbywa się w seriach, które organizowane są w zgodzie z zasadami wynikającym z przepisami o publicznym obrocie.

W trakcie tych serii, fundusz inwestycyjny oferuje ograniczoną ilość certyfikatów nieograniczonej liczbie inwestorów. W rzeczywistości, końcowa liczba inwestorów będzie odpowiadała liczbie oferowanych certyfikatów. Jeżeli chodzi natomiast o niepubliczną emisję certyfikatów, liczba dopuszczanych inwestorów musi zgadzać się z ograniczeniami wynikającymi z przepisów.

Poza kupie certyfikatów, przychodzi nam czekać na ich wycenę, która realizowana jest w różnych okresach. Pamiętać należy o tym, że częstotliwość kolejnych wycen nie może być rzadsza niż 3 miesiące.

Ze względu na dostępność i zróżnicowanie certyfikatów, inwestorzy mają możliwość realizowania rozmaitych strategii inwestycyjnych. Pamiętać należy jednak o tym minimalna wpłata dokonywana przez nas jest ustalana na sporym poziomie (zazwyczaj około 40 tys. euro). Wszystko to sprawia, że inwestowaniem w FIZ powinny zainteresować się osoby dysponujące odpowiednim kapitałem.

Ważne jest również to, aby skorzystać z oferty z podmiotów, które mają dostęp do certyfikatów niepublicznych, gdyż zwiększa to nasze możliwości inwestycyjne. Jedną z takich firm jest dom inwestycyjny Xelion. Więcej na temat funduszy zamkniętych i oferty firmy znaleźć można pod tym adresem – https://www.xelion.pl/fundusze-inwestycyjne/zamkniete

2 thoughts on “Czy warto inwestować w fundusze zamknięte?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *