Co to jest ubezpieczenie inwestycyjne?

Na rynku dostępny jest produkt, który z jednej strony stanowi ubezpieczenie na życie, z drugiej natomiast otwiera nam drogę do wielu ciekawych inwestycji. Mowa o specjalnym ubezpieczeniu inwestycyjnym.

Jest to typowa opcja dwa w jednym, która oferowana jest między innymi przez banki. Obejmuje ona standardowe ubezpieczenie na życie, dzięki której jesteśmy w stanie zagwarantować bezpieczeństwo naszej rodzinie na wypadek nieszczęśliwego wypadku, a także możliwość inwestowanie w UFK, czyli Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe.

Zasada działania

Wszystko to sprawia, że jednocześnie ubezpieczamy się na przyszłość i pomnażamy zgromadzony kapitał. Na czym jednak polega działanie ubezpieczeń inwestycyjnych.

Wbrew pozorom, jest to bardzo prosta i klarowna sprawa. Klient płaci bowiem jedną składkę, która wykorzystywana jest na dwa sposoby – część kwoty zostaje przeznaczona usługi ubezpieczeniowa, natomiast reszta wykorzystywana jest do zakupu jednostek uczestnictwa we wspomnianych Ubezpieczeniowych Funduszach Kapitałowych (UFK).

Co ważne, omawiany produkt daje nam dostęp do wielu funduszy kapitałowych, także tych zagranicznych. W ten sposób zyskujemy więcej możliwości inwestycyjnych, które pozwolą nam w sposób skuteczny zabezpieczyć przyszłość naszą i naszych najbliższych.

Zalety ubezpieczenia inwestycyjnego

Nie są to jednak jedyne mocne strony omawianego produktów. Do ich zalet należy zapisać również:

  • kompensacja zysków i strat,
  • podatek od zysków kapitałowych zostaje odroczony,
  • świadczenia wypłacane są stosunkowo szybko (zazwyczaj odbywa się to najpóźniej 30 dni po zgłoszeniu),
  • ubezpieczenie inwestycyjne jest wolne od podatku spadkowego i od darowizn.

Warto podkreślić fakt, że wspomniany produkt kierowany jest przede wszystkim do osób, które celują w inwestowanie długoterminowe lub ze średnim horyzontem (5-10 lat). Ważne jest także to, że ubezpieczenie inwestycyjne pozwala nam na wybór dwóch opcji – jedna związana jest z ubezpieczeniem wyróżniającym się składką regularną, czyli taką, która opłacana jest z określoną częstotliwością (najczęściej sami możemy wybrać jej wielkość), natomiast druga dotyczy ubezpieczenia ze składką jednorazową.

Druga opcja kierowana jest do osób, które dysponują sporym kapitałem początkowym. Może on zostać zainwestowany od razu. Jak widać, ubezpieczenie inwestycyjne gwarantuje nam dość szerokie możliwości pomnażania kapitału. Warto więc z nich skorzystać, zwłaszcza że wiążą się one również z wykupieniem ubezpieczenia na życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *