Day trading – co to jest?

Strategie średnio i długookresowe wymagają specjalnego planowania, polegającego między innymi na próbie przewidywania przyszłych sytuacji. Niektórzy jednak preferują bardziej agresywny styl inwestowania i decydują się na day trading.

Mówiąc krótko, jest to strategia inwestowania krótkoterminowego, która polega na otwieraniu i zamykaniu pozycji w ciągu jednego dnia. Interwały te mogą trwać kilka godzin, a nawet kilka minut – wszystko zależy od działań inwestora, a także wahań notowań. Przedmiotami działań day tradingu najczęściej są waluty i akcje, choć strategia ta może dotyczyć również towarów bądź instrumentów pochodnych.

Jak zarabiać inwestując krótkoterminowo?

Chcąc uzyskać zyski podejmując opisane wyżej zadania, trzeba nauczyć się zarządzania ryzykiem. Pod uwagę musimy wziąć wiele czynników, które mają wpływ na końcowy efekt realizowanych przez nas inwestycji.

  1. Poziom wejścia – należy określić, w jakim momencie „wchodzimy” w daną transakcję. Wymaga to od nas stałego monitorowania sytuacji na rynku i tego, jak zmieniają się notowania.
  2. Poziom wyjścia – stosując day trading można łatwo przeszarżować, w efekcie czego zysk jest mniejszy niż oczekiwaliśmy lub notujemy stratę. Zawsze należy wiedzieć, kiedy inwestycja zostanie zamknięta.
  3. Zlecenia stop loss – w celu zminimalizowania ewentualnych strat, realizowane są tak zwane zlecenia obronne (stop loss), które gwarantują pewniejsze zyski.

Niektórzy inwestorzy nastawiają się od razu na duże zyski, uzyskiwane w bardzo krótkim czasie, dlatego inwestują dość spory kapitał, który pomnażany jest nawet w przypadku niewielkich zmian kursów. Jest to jednak bardzo ryzykowna strategia, gdyż można nie tylko dużo zyskać, ale i stracić.

Istotne dane

Jak nietrudno się domyślić, inwestowanie w oparciu o day trading wymaga stałego obserwowania napływających danych rynkowych, które powodują zmienność na rynku. Jeżeli okażą się zgodne z naszymi oczekiwaniami, pozostawienie pozycji otwartych może przynieść naprawdę spore zyski.

I odwrotnie. Dlatego też tak ważna jest dokładna analiza rynku i próba przewidzenia tego, co wydarzy się w najbliższej przyszłości. Jest to bardzo agresywna i wyczerpująca strategia inwestowania. Wymaga ona od nas pewnego doświadczenia i stalowych nerwów, zwłaszcza gdy decydujemy się na grę kilkuminutową. Niektórzy, w ramach tak zwanego scalpingu, realizują inwestycje nawet kilkusekundowe. Nie jest to jednak polecana metoda dla osób początkujących.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *