Bierzemy kredyt hipoteczny – na co zwrócić uwagę?

Kupno domu bądź mieszkania to decyzja, która wpływa na całe nasze życie. Własne lokum pozwala bowiem nie tylko się usamodzielnić, ale również zabezpieczyć przyszłość własną i dzieci. Żeby jednak sfinansować tę transakcję, najczęściej konieczne jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego – na jakiej podstawie należy dokonać jego wyboru?

Pod uwagę wziąć należy szereg czynników związanych między innymi z ofertą i polityką banku, a także naszymi zdolnościami finansowymi. Ich przeanalizowanie pomoże nam wybrać ofertę najlepiej dostosowaną i potencjalnie najbezpieczniejszą.

  1. Zdolność kredytowa – w jaki sposób banki ją sprawdzają?

Rozważania na temat zaciągnięcia kredytu hipotecznego powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia, czy w ogóle mamy szansę na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku przez bank. Instytucje sprawdzają przede wszystkim źródło i wysokość dochodów, jednak znaczenie ma także to, czy podczas składania wniosku jesteśmy obciążeni innymi zobowiązaniami (np. karty kredytowe lub inne kredyty) i jak wygląda nasza historia kredytowe (czy raty są spłacane przez nas regularnie).

Niezwykle ważnym dla nas kryterium będzie również wielkość wkładu własnego. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, banki muszą zażądać od nas co najmniej 20% wysokość udzielanego kredytu.

  1. Okres kredytowania

Bank powinien umożliwić nam wybór liczby rat kredytów. W przypadku krótkiego okresu spłaty, raty będą oczywiście większe, jednak obniżone zostaną odsetki.

W sytuacji odwrotnej, czyli zdecydowania się na wiele rat, comiesięczna kwota wpłacana do banku okazać się może dużo niższa, co pozytywnie wpłynie na naszą zdolność kredytową. Pamiętać należy jednak, że ogólny koszt kredytu będzie większy. Warto przy takim modelu decydować się na bank, który umożliwia wcześniejszą spłatę kredytu.

  1. Całkowity koszt kredytu

Ważne jest to, że nie tylko rata wpływa na kwotę, jaką finalnie oddamy bankowi. W ofertach kredytowych znaleźć mogą się bowiem także rozmaite opłaty dodatkowe, spośród których wymienić należy przede wszystkim prowizje, ubezpieczenia, usługi związane z wyceną nieruchomości czy chociażby prowadzenie dokumentacji.

Nie chcąc zgubić się w tych skomplikowanych wyliczeniach, warto zwrócić uwagę na tak zwaną RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Wskazuje ona na całkowity koszt kredytu – wartość ta podawana jest procentowo w stosunku rocznym

  1. Rodzaj rat

Możliwości są dwie – albo zdecydujemy się na raty równe, czyli takie, które są niezmienne przez cały okres kredytowania, lub malejące, w przypadku których zmniejszane zostają odsetki naliczane w oparciu o kapitał pozostający do spłaty.

Atrakcyjne finansową wydają się być raty malejące, jednak z drugiej strony stała kwota wpłacana do banku pozwala sprawnie zaplanować domowy budżet.

2 thoughts on “Bierzemy kredyt hipoteczny – na co zwrócić uwagę?

  1. Fajnie podana w pigułce wiedza jak wziąć kredyt hipoteczny. Akurat przymierzam się do wzięcia wiec szukam informacji na ten temat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *