Mam 50 tysięcy złotych – w co mogę je zainwestować?

Dysponowanie kapitałem w kwocie 50 tysięcy złotych pozwala na uruchomienie inwestycji, która być może zabezpieczy naszą przyszłość. Żeby jednak tak się stało, konieczne jest opracowanie odpowiedniej strategii inwestycyjnej i podjęcie decyzji odnośnie tego, gdzie warto taką kwotą ulokować.

Oczywiście od razu należy zaznaczyć, że nie istnieje żaden złoty środek, który na pewno zagwarantuje nam zyski. Zmiennych, które decydują o sukcesie bądź porażce, jest bowiem tak dużo, że nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, co przyniesie przyszłość. Mądrymi decyzjami inwestycyjnymi możemy jednak ryzyko to zmniejszyć, umożliwiając sobie dostęp do niewielkich, acz pewnych zysków. Z drugiej jednak strony, istnieją również inne, nieco bardziej karkołomne metody, które mogą zapewnić nam większe zyski. Na co się zdecydować?

W co zainwestować 50000 – metoda bezpieczna

Zaczniemy od sposobów na bezpieczne inwestowanie posiadanego kapitału. Mogą one przynieść małe zyski, lecz nie to jest najważniejsze. Priorytetem jest bowiem minimalizacja ryzyka.

Większość część kwoty (powiedzmy 30 tysięcy złotych) powinniśmy więc umieścić na lokacie bankowej. Jest to sposób na bezpieczne „przechowanie” pieniędzy. Oczywiście jednocześnie decydujemy się na lokatę najlepiej oprocentowaną, czyli taką, która jest w stanie wygenerować jakiekolwiek zyski.

Dla osób, które zbierają na emeryturę, dobrym pomysłem mogą okazać się Indywidualne Konta Emerytalne. Nie generują one zysków, ale przy wypłacie środków nie zostanie naliczony podatek Belki, co pozwoli na skuteczne zamrożenie kapitału. W IKE umieszczamy wiec 7,5 tysiąca złotych.

Kolejne 7,5 tysiąca złotych warto przeznaczyć na obligacje skarbowe, które emitowane są przez Skarb Państwa. Pozwalają one na wygenerowanie zysku na poziomie około 2 procent. Za pozostałą kwotę, czyli 5 tysięcy złotych, możemy „zaszaleć” i przeznaczyć ja na fundusz inwestycyjny.

Metoda ryzykowna

Jeżeli interesują nas jednak pokaźne zyski i chcemy inwestować w sposób agresywny, możemy większość kwoty przeznaczyć na inwestycję w akcje. Przeznaczając na ten cel 30-40 tysięcy złotych, jesteśmy w stanie wygenerować naprawdę spory zysk.

Oczywiście wiąże się to z pewnym ryzykiem, dlatego warto inwestować mądrze, przy wsparciu odpowiedniego doradcy. Najważniejsza wydaje się być oczywiście dywersyfikacja środków polegająca na inwestowania w różne podmioty, które działają w bardzo zróżnicowanych branżach. Dzięki temu zabezpieczymy się przed pokaźnymi stratami kapitału.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *